“10 Film ile Yeşilçam’ın 100 Yılı” etkinliği “Vesikalı Yarim” ile bugün bitiyor

tumblr_me9mz28okf1rwu65wo1_500

Özel bir sinema deneyimi yaşamak isteyenler bir değişiklik yapıp bugün S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi’ne gidebilirler. SSM’de Sinema Günleri: 10 Film ile Yeşilçam’ın 100 Yılı etkinliğinin son film gösterimi bugün Ömer Lütfi Akad‘ın 1968 yapımı Vesikalı Yarim’i ile son buluyor. 

S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi‘nin, Yeşilçam’ın 100. Yılı’nda Türk Sineması’nın unutulmazlarını ziyaretçilerle buluşturduğu 10 Film ile Yeşilçam’ın 100 Yılı etkinliği bugün son buluyor.

19 Kasım’da başlayan, Atilla Dorsay’ın ‘100 Yılın 100 Türk Filmi ‘ adlı kitabından seçtiği on filmin gösterildiği etkinliğin bugün gösterilecek son filmi, hiç eskimeyen, ilk “ulusal aşk filmimiz” olarak da nitelendirilen “Vesikalı Yarim”.

Safa Önal’ın Sait Faik’in hikayesinden uyarladığı film, Türk toplum hayatının bir dönemdeki önemli mekânı pavyon ve pavyon kadını kavramlarını, tüm çağrıştırdıklarıyla birlikte somutlaştıran umutsuz bir aşk hikayesini anlatıyor.

Türkan Şoray’ın İzzet Günay’la oluşturduğu çiftin büyüsü, sanki hâlâ sürüyor. Bu Beyoğlu öyküsünde, Ayfer Feray da unutulmaz bir karakter çiziyor…

 

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com