“Zenne”in yönetmenleri “Çekmeceler” ile karşımızda!

Drawers Press Photos

“Çekmeceler”, dünya prömiyerini !f İstanbul’da yapıyor. Festivalin “Digiturk Galaları” bölümünde gösterilecek olan filmin senaryosu gerçek olay ve kişilere dayanıyor.

İş Bankası Maximum Kart partnerliğinde düzenlenecek 14. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, ilk filmleri “Zenne”yle büyük ilgi gören M.Caner Alper ve Mehmet Binay’ın yeni filmleri “Çekmeceler”in dünya prömiyerine ev sahipliği yapıyor.

William Faulkner’ın “Geçmiş asla sona ermez ve hatta geçmez bile” sözünden yola çıkan Alper ve Binay, Deniz’in hikâyesini geriye dönüşlerle anlatıyor.

Kız çocuk ve genç kadın olmaya dair Türkiye’deki tabuları ve yasakları kurcalayan film, 30’larının başındaki Deniz’in doğum gününde kanlar içinde hastaneye kaldırılmasının ardında yatan gerçekleri konu alıyor.

70’lerden günümüze uzanan hikâyesini dans, dekor, kostüm ve makyajı harmanlayan görsel bir şölenle anlatan filmin başrollerinde ise Ece Dizdar, Taner Birsel, Tilbe Saran, Nilüfer Açıkalın ve Hakan Çimenser bulunuyor.

Alper ve Binay’ın eşcinsel cinayetlerini konu alan ve 2012’de ödüller, övgülerle ülke sinema gündeminden aylarca düşmeyen filmleri “Zenne”, o sene !f İstanbul’un kapanış filmi olmuş ve filmi ünlü İngiliz oyuncu Rupert Everett sunmuştu.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com