“Bir şekilde aranan oyuncu sonunda bulunur”

nimet atasoy

Sinema ve film sektörünün en önemli dallarından biri olan cast ajanslarıyla söyleşilerimizde bu defa Nimet Atasoy Casting&Management‘in kurucusu Nimet Atasoy ile konuştuk.

Nimet Atasoy Casting&Management sinema, televizyon ve reklam dünyasına cast hizmeti sunan; kadrosundaki oyunculara, kariyer planlamalarından basınla ilişkilerine kadar menajerlik hizmeti veren, Türkiye’nin prestijli ajanslarından.

Uzun ve kısa metraj sinema filmleri, reklam ve TV filmleri için casting direktörlüğü yapan, “Bir Zamanlar Anadolu’da”nın başarılı cast çalışmasıyla da tanıdığımız Nimet Atasoy sorularımızı yanıtladı.

Cast yapmanın olmazsa olmaz altın kuralları var mıdır? Nelerdir?

Her işte olduğu gibi bu işin de bazı olmazsa olmaz teknik noktaları var. En önemlisi senaryo ve karakter analizi, -bu unsur olmadan cast yapılamaz.  Yapımcı ve yönetmenin ne istediğini tam olarak biliyor olmak ve oyuncuyu bu konuda yönlendirerek audition adı verilen deneme çekimi yapmak bir diğer önemli konu. Casta uygun oyuncu seçerken en önemli ve bağlayıcı olan noktalardan birisi ise oyuncu bütçeleridir. Başarılı bir cast seçiminde belirttiğim noktalara dikkat etmek gerekiyor.

Mükemmel cast diye bir şey var mı, varsa nasıl olur sizce? 

Bence mükemmel cast var. Seçim yaparken doğru role doğru oyuncuyu koymak puzzle gibi bir şey. Seyirciye geçen gerçeğe yakın inandırıcı oyunculuk ve fiziki özellikler bir araya geldiyse cast olmuş demektir.

Doğru ve başarılı cast olduğunu düşündüğünüz birkaç film örneği verir misiniz?

Bir Zamanlar Anadolu’da, Vavien; castını yaptığım filmler bunlar. :)

Reddettiğiniz film veya filmler oldu mu?

Evet oldu. Senaryo, yapımcı tercihimden ötürü ya da zamanlaması uymayan teklifleri geri çevirdiğim filmler oldu.

Yer aldığınız projeler içinde olumlu/olumsuz unutmadıklarınız hangileri?

Yer aldığım projelerin her biri ayrı bir serüvendi. Her birinden aldığım lezzet ve hafızama kazınan anlar benim için unutulmaz. Ama “Bir Zamanlar Anadolu’da” filminin cast çalışması benim için farklı bir noktada duruyor. Yaklaşık altı ay süren bir cast çalışmasıydı. Anne olduktan sonra yaptığım ilk iş olması ve yönetmenin farklı bir metodla cast çalışması yapması projeyi benim için özel kıldı ve bana ayrı bir tecrübe oldu.

Yetenekli ama tecrübesiz oyuncunun sizin elinizde şansı nedir?

Yetenekli bir oyuncu için yapılabilecek tek şey kendisine şans vermektir. Yapımcı ve yönetmenleri genç oyunculara projelerinde yer vermeleri konusunda  ikna etmek bizim işimizin en önemli parçası. Genç yeteneklerin projelerde daha çok yer alması sektörde rekabeti, oyunculuk anlamında kaliteyi ve gelir kazancını da destekler.

Kolay cast, zor cast diye bir şey var mıdır? Nasıl?

Elbette var. En önemlisi yönetmenle cast direktörün birbirini doğru anlaması ve uyumudur. Kolay olanı zaten elinle koyduğun gibi bulursun. Zor olan ise zaman alır, sancılıdır ama bir şekilde aranan oyuncu sonunda  bulunur.

Gerçekdışı olabilir; hayalinizdeki kadro kimlerden oluşuyor?

Birini yazsam diğerine ayıp olur. İyisi mi bu soruyu geçelim. :)

Şu an hangi projelerde çalışıyorsunuz? Dizilerden bahsetsek mi?

Yeni yılda gelen teklifleri değerlendireceğim. Şu anda çalıştığım bir proje yok.

Hedefleriniz neler?

Türkiye’de yıllardır yapmaya çalışıyor olsam da, daha yeni yeni kabul edilen cast direktörlük mesleğini, amatör ruhumu, heyecanımı kaybetmeden daha büyük bir damla olarak yola devam ederken, doğru ve profesyonel bir şekilde yapmak.

www.nimetatasoy.com

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com