Tate Modern Direktörü Chris Dercon, müzelerin geleceğini sorguluyor!

TateModern_Chris Dercon_Press

İstanbul Modern’in dünyada öncü rol üstlenen müzelerin yöneticilerini Türkiye’den izleyiciler ile buluşturarak güncel müzecilik alanında yeni bir bilgi paylaşım ağı ve iletişim platformu yaratmak amacıyla 2012’de başlattığı program “Müzeler Konuşuyor”, Birleşik Krallık ile devam ediyor.

İstanbul Modern ve British Council’ın birlikte düzenlediği “Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Birleşik Krallık” programının bu ayki konukları Galler halkının güncel ihtiyaçlarına daha iyi hizmet verebilmesi için kurumun yapısını modernize eden Amgueddfa Cymru, National Museum Wales Direktörü David Anderson ve 2011 yılında Tate Modern’in direktörlüğüne atandığından beri kurumun yenilikçi programları ve benzersiz genişleme programının öncülüğünü yapan, sanat tarihçisi, belgeselci ve kültür programları yapımcısı Chris Dercon (foto).

3 Şubat 2015, 19.00’da gerçekleşecek olan Farklı Bir Tablo: Müze Yönetimi ve Kaynak Geliştirmede Güncel Yaklaşımlar başlıklı konuşmasında Amgueddfa CymruNational Museum Wales Direktörü David Anderson, St Fagans Museum’un Ulusal Tarih Müzesi’ne dönüşüm projesini sunacak.

Aynı zamanda müze için yeni bir vizyon ve misyon geliştirilmesi, finansman kaynakları yaratılması ve organizasyonun şekillendirilmesinde halkın katılımının önemi gibi temalara değinecek.

Tate Modern Direktörü Chris Dercon ise 13 Şubat 2015, 19.00’da gerçekleşecek Müzelerin Geleceği başlıklı konuşmasında, karşılaştıkları engeller karşısında sürekli bir dönüşüm gerçekleştiren mekânlar olan sanat müzelerinin geleceğini sorgulayacak.

Dercon, insanların bir araya gelmesi için eşsiz bir platform sunan müzelerin; izleyicilerin sanatla ve birbiriyle etkileşim kurdukları, yeni sanat formları ve düşünce biçimlerinin oluşmasına imkân veren, sosyal ilişkilere oyuncul yaklaşan, yeni bir kamusal alana dönüşme potansiyelini ele alacak.

Etkinlikler ücretsiz. Konuşma dili İngilizce. Simultane çeviri yapılacak.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com