“Sinemanın Beckett’i” !f İstanbul’a geliyor!

PedroCosta01

New Yorker’ın yaşayan en önemli 10 yönetmenden biri olarak gördüğü, The Guardian’ın “Sinemanın Beckett’i” sözleriyle övdüğü Pedro Costa, !f İstanbul’a geliyor. Festival kapsamında özel bir söyleşiye katılacak olan Costa’nın 2015’in en iyi filmlerinden biri sayılan son başyapıtı “At Parası”, Türkiye’de ilk kez !f İstanbul’da gösterilecek.

12 Şubat’ta başlayacak 14. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nin dünyaca ünlü konuklarından biri de, “The Blood”, “Casa de Lava”, “In Vanda’s Room” filmleriyle tanınan Portekizli yönetmen Pedro Costa!

New Yorker’ın yaşayan en önemli 10 yönetmenden birisi olarak gösterdiği, The Guardian’ın “Sinemanın Beckett’i” sözleriyle övdüğü Pedro Costa’nın son başyapıtı “Horse Money/At Parası” festivalin Özel Gösterimler bölümünde seyirciyle buluşacak.

Usta yönetmenin Lizbon’un gecekondu mahallesi Fontainhas’ta 1994 yılından beri Cape Verdeli göçmenlerle birlikte çektiği “Bones/Kemikler” ve “Colossal Youth/Gençler Yürüyor”dan sonra Fontiainhas Üçlemesi’ni tamamladığı “At Parası”, büyüleyici ve minimalist anlatımıyla seyirciyi hem ışığın hem de karanlığın içinden bir yolculuğa çıkaran büyüleyici bir deneyim.

Locarno’da En İyi Yönetmen dahil olmak üzere toplamda dört ödül birden kazanan, hafta başı da Sundance’te belgesel dalında Seyirci Ödülü’nü alan film, birçok eleştirmence şimdiden 2015’in en iyi filmlerinden biri kabul ediliyor.

Pedro Costa aynı zamanda, “At Parası”nı, Fontainhas’ı ve büyüleyici sinemasını konuşacağı !f İstanbul’a özel bir söyleşiye de katılacak.

“Gerçekliğin Dokusu: Post-Belgesel, Şiir ve Işık Üzerine” başlığını taşıyan bu sohbet, 18 Şubat Çarşamba günü saat 18:00’de SALT Beyoğlu’nda ücretsiz olarak gerçekleşecek.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com