Yeşilçam’ın dillere destan kopya kültürü bu belgeselde

MOTOR_Turkish_Poster

Yönetmen Cem Kaya’nın yedi yılı aşkın süredir üzerinde çalıştığı Türk sinemasındaki yeniden yapımları ve Yeşilçam’ın kopyalama kültürünü odağına oturtan belgesel filmi Motör: Kopya Kültürü & Popüler Türk Sineması İstanbul prömiyerini 14. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nde yapıyor.

Batı’da çekilen popüler filmleri yerel seyircinin hoşuna gidecek hikayelerle harmanlayarak özgün bir ‘kopya kültürü’ oluşturan Yeşilçam’a ve Türkiye’nin yakın dönem sosyal tarihine detaylı, eğlencesi bol bir yolculuk sunan filmin dünya prömiyeri geçtiğimiz sene 68. Locarno Film Festivali’nde gerçekleştirildi.

Ardından 44. Rotterdam Film Festivali’nde seyirciyle buluşan film son olarak geçtiğimiz hafta Berlin Film Festivali’nin Lola seçkisinde gösterildi. Türkiye’de ilk olarak Adana Altın Koza Film Festivali’nde yer alan film, ardından Gezici Film Festivali’nde gösterildi ve özellikle eğlenceli anlatım diliyle dikkatleri üzerine çekti.

Yapımı yedi sene süren film, dönemin yönetmen, oyuncu ve set çalışanlarıyla yapılan röportajlar içeriyor. Ayrıca filmlerden zekice alıntılanmış, komik ve çarpıcı klipler de enteresan bir yolculuk yaşatıyor.

Türkiye’nin yakın dönem tarihine farklı bir pencereden yaklaşan film aynı zamanda ihmal edilmiş ve korunamamış Yeşilçam arşivlerinden alıntılanmış zengin bir malzemeyi ilk kez izleyiciye sunuyor.

Film, İstanbul’da da ilk kez 18 Şubat günü !f İstanbul’un “Sanat Hayat İçindir!” bölümünde sinemaseverlerle buluşacak.

!f İstanbul Gösterimleri:

18 Şubat Çarşamba 2015 Saat: 21.30 Yer: Cinemaximum Fitaş Salon 1

20 Şubat Cuma 2015 Saat: 17.30 Yer: Cinemaximum Fitaş Salon 4

Remake Remix Rip-Off Trailer from Cem Kaya on Vimeo.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com