“Bir işin lezzeti ona verilen değerden geliyor”

irem yesil

İrem Yeşil, bilgisayar karşısında oturmayı pek de sevmeyen bir grafik tasarımcı. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü’nden mezun. Tasarımcı, özlettiğimiz Haftanın Yerli Tasarımcısı bölümünün sorularını yanıtladı.

İrem Yeşil kimi zaman hamurdan, kimi zaman pişirdiği harflerden, kimi zaman abuk sabuk objeleri bir araya koyup coşturarak görseller yapıyor. Bunu bir marka isterse o markaya, bir ajans isterse onlara ya da içinden geldiği gibi daha sanat göndermeli, toplumsal metaforlu da takılabiliyor…

Aslında dijital platformlarda kullanılacak görselleri markalara/ürünlere özel elle yapıyor ve en iyi şekilde fotoğraflanmasını sağlıyor. Niyeti stok görsel ortamından ayrışabilen görsel bir içerik cenneti yaratmak. Über çatısı altında çalışan İrem Yeşil, kendi dünyasını yarattığı işlerini klasikleşen sorularımızda anlattı.

Hikayeniz? Manifestonuz? Meseleniz?

Bilgisayar ekranında kendi yansımamı gördüğüm an oturduğum yerden kalkıveririm. Biraz kahve çekirdeği, birkaç renk oyun hamuru, taneli meyveler falan alırım… Ellerimle istediğim fon üzerinde tasarım yapmaya, dünyalar kurmaya başlarım. Hikaye de tam olarak böyle başlıyor. Farklı malzemeler kullanarak, elle yapılan görseller… Bilgisayara çok az uğrayan tasarımcı elinden çıkmış fikri içinde işler… Adı da A-HA! Okurken, o minik tire “buldum” efekti yapsın diye. :)

Zaaflarınız?

Deli gibi ıvır zıvır toplamak. Belki hızla çöp ofise doğru gidiyor olmak. Çünkü malzeme en büyük zaaf! Yerdeki yapraklar, harf şeklinde kurabiyeler, Eminönü’nde kimsenin yerini bilmediği o sihirli boncuklar. Her şey bizim için “bir şey” olabilir.

Altını çizmek istedikleriniz?

Galiba bir işin lezzeti ona verilen değerden geliyor. Biz de o değeri fazlasıyla veriyoruz işimize. Bir de masallara hala inanıyoruz. Masala görüntü yaratır gibi çalışıyoruz.

İlham nasıl oluyor da oluyor?

En abuk kırtasiyede o güneşten solmuş ama harika olmuş kartonları görünce… Herkesin manzarasına vurulduğu bir şehirde, gözümüz dönmüş bir halde ‘crafting’ dükkanlarına koşunca… Limonlu kek yaparken rendelenmiş sarılar unun üzerine dökülünce… Hayattaki bütün ve en ‘değerli ıvırzıvırlar’ sizinse, ne mutlu ki, ilhamla kolkola geziyorsunuz.

Fikir dediğiniz nedir ki?

Akışkanlık… Ekipteki herkesin bir anda Bremen Mızıkacısı olabilmesi. Peşinden koşulacak güzel birşeyi kucaklamak.

Kahramanlarınız?

Hep destek olan canım annem ve babam. Üniversite son sınıfta tanıştığım bana destek veren hocam Kamer Altınova.

Hangi müşteri gelsin?

Stok görsellerden sıkılan ve aralarında kendine uygun bişi’ler aramaktan yorulan ‘Bir ilan fikrim var bunun görseli nasıl olur ki’ diyenler de gelebilir. ‘Fikrim yok ama enfes ürünüm/hizmetim var’ diyenler de. :)

Hangi müşteri gelmesin?

Şu ana kadar okuduklarından heyecanlanmayan, kafasında bir ışık yanmayanlar gelmesin mesela.

Müşterileriniz?

Hillside, Ülker, Gliss, Babylon, Palette, Mubi, Aras Kargo, Avon, Giochi Preziosi gibi gibi…

En sık takip ettiğiniz 5 web sitesi nedir?

baubauhaus.com

typographicposters.com

muz.se

nowness.com

kinkfolk.com

Sizden sonra kime yer verelim?

Selin Gömüç Tasarım.

http://a-ha.land/

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com