Koleksiyonluk yepyeni bir festival: Cappadox

Cappadox Afis

Kapadokya’nın başka bir dünya hissi yaratan coğrafyasında yepyeni bir festival doğuyor: Cappadox, 16-18 Mayıs 2015 tarihleri arasında Kapadokya’da…

Adını Kızılırmak’ın Kapadokya’ya uzanan kolunun antik isminden alan Cappadox, dünyanın dört bir köşesindeki deneyim koleksiyoncularını, 16-18 Mayıs tarihleri arasında Kapadokya’ya çağırıyor. Bir kültür, doğa, müzik, çağdaş sanat ve gastronomi festivali olarak tasarlanan Cappadox, hem yeni ve sıra dışı hem de geçmişten geleceğe uzanan zamansız bir deneyim vaat ediyor.

Türkiye’nin kültür hayatını 25 yıldır şekillendiren deneyimlerin yaratıcısı Pozitif Live tarafından tasarlanan ve hayata geçirilen Cappadox’un ilk yılında çağdaş sanat etkinlikleri, akademisyen ve sanatçı kimliğiyle uluslararası sanat dünyasında tanınan Fulya Erdemci’nin katkısıyla oluşturuluyor.

Cappadox’un gastronomi etkinliklerinin tasarım ve yönetimini ise Türkiye mutfağının geleneksel lezzetlerini özgün bir yorumla dünyaya tanıtan şef Maksut Aşkar yapıyor.

Müzik

Cappadox’a katılan birbirinden farklı uluslararası müzisyenler ve gruplar Kapadokya’nın ritmini dinleyerek, müziğin mekanla ilişkisini tekrar yorumlayacak. Program, Kapadokya’nın etkileyici mekanlarında solo konserlerden, ortama özel üretilmiş projelerden ve buluşmalardan oluşacak.

Sanat

“Kapadokya Çarpması” başlığıyla gerçekleştirilecek çağdaş sanat etkinliklerine Kapadokya sıra dışı mimarisiyle ilham verecek. Türkiye ve yurt dışından 8 sanatçı, deneyimlerini “açık atölye” formatında ortaya koyacak ve açık hava etkinliklerine de sürpriz ‘müdahale”lerde bulunarak festivali renklendirecek.

Gastronomi

Binlerce yıldır farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Kapadokya’nın lezzet mirası, Cappadox’ta Maksut Aşkar ve misafir şefler tarafından çağdaş lezzetlere dönüştürülecek.

Açıkhava

Kapadokya’nın doğal vadilerini birbirine bağlayan antik yollar, Cappadox’ta benzersiz bir açık hava güzergâhına dönüşecek. Bölgenin gün doğumu ve gün batımı manzaralarına karşı yapılacak toplu meditasyonlar ve yoga seansları ile Kapadokya’nın yüksek “enerji”si farklı bir biçimde deneyimlenebilecek.

Müzik, çağdaş sanat, gastronomi ve açıkhava etkinlikleriyle, her sene keşfedildikçe değişmeyi, yıldan yıla zenginleşmeyi ve her seferinde yeniden şekillenmeyi amaçlayan Cappadox hakkında ayrıntılı bilgiye ve festivalin ilk yıl programına cappadox.com adresindeki internet sitesinden ulaşılabiliyor.

Cappadox afişinde kullanılan görsel Halil Altındere’ye aittir.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com