Pictoplasma için geri sayım başladı!

Lucas_Zanotto_02

Havalar ısınmaya başlıyor. Berlin’de de öyle. Yüzleri güldüren, baharı selamlayan, alanında dünyanın öncü ve en büyük festivali olan Pictoplasma’ya az kaldı. 

Güncel karakter tasarımı ve sanatla ilgili dünyanın öncü festivali ve konferansı Pictoplasma’nın kapılarını açmasına az kaldı. Bir kez daha ilham veren sanatçı konuşmaları, geniş ekran animasyon programları, uygulamalı workshop’ları, sayısız sergi ve sanat aktiviteleri ile dünyanın merkezi Berlin olacak.

Festival, 11. edisyonunda konferanslar haricinde ziyaretçilerin kişisel projelerini, Hornet, Passion, Strange Beast, Disney, Sony Pictures, Lego, Wooga, WGSN ya da Agent Pekka gibi görsel tasarımın usta ve uluslararası profesyonellerine sunabilecekler.

Pictoplasma Conference günümüz görsel tasarımının uluslararası “crème de la crème” isimleriyle yüz yüze tanışmanın, ilham almanın en önemli adresi. Bu seneki “line-up” da konuşmacı olarak kesinleşen isimler, aşağıdaki listede göreceğiniz üzere, ayrı bir şahanelikte.

603011

STICKY MONSTER LAB (KR)

2007’de kurulan Sticky Monster Lab, Seoul temelli multidisipliner bir kreatif stüdyo. Gündelik hayattan ilham alarak ürettikleri sayısız animasyonlarla dünyanın ilgisini çekiyorlar. Özel ve tuhaf karakterleri her zaman yeni ve taze olmayı becerebiliyor.

İllüstration, grafik tasarım, animasyon, motion grafik ve ürün tasarım alanlarında hizmet veren Sticky Monster Lab’in, ilk bakışta sade ve sevimli görünen karakterleri, ikinci bakışta gerçeğin karanlık tarafını müthiş bir şekilde ortaya koyuyor.

Stüdyonun iş birliği yaptığı isimler arasında CJ, Daewoo Engineering and Construction, Nike, Nissan gibi markalar bulunuyor.

www.stickymonsterlab.com

Dora1

TADO (UK)

Tasarımcı ikilisi Mike ve  Katie’yi dünya TADO olarak tanıyor. Sheffield, İngiltere temelli stüdyonun yarattığı sayısız sevimli karakter tasarımı var.

Artwork’leri ve projeleri on yıldan fazla süredir uluslararası müşterilerini hem terörize ediyor hem de kendine hayran bırakıyor.

2001’de üniversitede birlikte çalışmaya başlayan ikili, çok geçmeden TADO olarak kendine has stili, mizahı, illüstrasyonları, animasyonları ve oyuncak tasarımlarıyla nam salıyor.

Portfolyolarına bakacak olursak, işleri modadan reklam dünyasına kadar uzanıyor. MTV, Nike, Nickelodeon, Lucas Arts, Sanrio, Kidrobot ve Virgin gibi müşterilerle çalışıyorlar.

tado.co.uk

a06

ANIMALITOLAND (ARG/SP)

AnimalitoLand Arjantinli sanatçı Graciela Goncalves’in beyninde yaşayan tuhaf yaratıklar ülkesi. Sanatçı bu yaratıkları kendine has vizyonuyla bizim gerçekliğimize uyarlıyor. Genellikle de kağıt üstünde ya da duvarlara ya da ekranlarda.

Usanmadan hareket halinde olan ve tüm enerjisini yeni şeylerin peşinde koşarak kullanan tasarımcı, 2004’ten beri animasyon ve video oyunlarına yönelik çalışıyor.

animalitoland.com

BIRDO (BR)

Luciana Eguti ve Paulo Muppet Brezilya’daki animasyon stüdyoları Birdo’yu 2005’de kurdukları zaman, iki bilgisayar ve bir faks makinesiyle yola çıkmışlar. Şimdiyse çok yönlü ve yetenekli yazarların, tasarımcıların ve animatörlerin bir arada olduğu aynı stüdyonun yapımcısı ve yönetmeniler.

Yönetmen olarak altı uzun metraj film, 17 kısa film, müzik videoları, sosyal oyunlar, tiyatro oyunları ve FIAT, Google ve Unilever gibi müşteriler için hazırladıkları düzinelerce reklam işiyle 80’in üzerinde projeye imza atmış bulunuyorlar.

Birdo son olarak Rio 2016 Olympic ve Paralympic Mascot’ları ve onların animasyon ürünlerini tasarladı.

www.birdo.com.br

work_line_stickers

BROSMIND (SP)

Barselona temelli Brosmind, Juan ve Alejandro Mingarro kardeşler tarafından 2006’da kuruldu. Stilleri her daim taze ve pozitif olduğu kadar, fantezi ve mizah dolu.

İllüstrasyonları, Cannes Lions, Clio, Eurobest, Graphis gibi dünyanın en prestijli  ödülleriyle mükafatlandırıldı.

Nike, Coca-Cola, LINE, Microsoft, Virgin, Gillette, Honda, Land Rover, Volkswagen, Bicycle, Kidrobot gibi müşterilerle çalışan kardeşlerin dünyasını daha iyi tanımak için kişisel işlerine bakmak mecburi. Brosmind Army, Brosmind RV, Brosmind City, Brosmind Wagon ve son olarak What’s Inside? dersek kafaları daha da açmış oluruz herhalde.

www.brosmind.com

elastic-mind_low

STEFANO COLFERAI (IT)

Milano temelli genç İtalyan Stefano Colferai, müthiş bir mizah duygusuyla yeni karakterlere hayat veriyor. Tasarımlarını gerek dijitalde gerekse geleneksel 2D olarak en sevdiği malzeme olan kile uyguluyor. Malzemesini kendine özgü kullanma biçimi ise bir nevi markası oldu denebilir.

Söylediklerine bakılırsa bütün bunları 3D grafik programı öğrenmeye üşendiği için yapmış.

www.stefanocolferai.com

birdysmall

YVES GELEYN (FR)

Yves Geleyn karışık teknikle hikaye anlatan ödüllü bir tasarımcı. Sayısız reklam filminde ve kısa filmde imzası var. John Lewis’in Noel reklamı için Elliot Dear ile birlikte yönettiği, insanın için ısıtan son filmi ‘The Bear & The Hare’ ile büyük beğeni topladı.

Her projesine ayrı bir lezzet ve şiir katan sanatçı, Japonya, sanat, doğa, hayvanlar ve de özellikle kuşlara olan ilgisiyle biliniyor.

Geleyn, Hornet, New York tarafından temsil ediliyor.

www.yvesgeleyn.com

byebye_1000px

HIKARI SHIMODA (JP)

Nagano, Japonya temelli Hikari Shimoda, önce prestijli Kyoto Saga University of Art’da illüstrasyon eğitimi almış. Sonrasında ise Aoyama JukuSchool’da. 2008’de ise güncel sanatçı olarak kariyerine başlamış.

Shimoda’nın işlerinde ve dünyasında sevimlilik ve dehşet, fantezi ve gerçek bir arada yaşıyor. Japon pop kültürüyle büyüyen ve ‘Irasuto’ stilinde anime ve manga’dan ilham alan sanatçı, toplumsal sorunları özellikle çocuklar üzerinden resimliyor.

sweetstreetsla.com/artist/hikari-shimoda

10629621_346429482226950_6735604425623437888_n

LOUP BLASTER (FR)

Kuzey Fransa’daki Calais kökenli Loup Blaster, ESAAT’da (Roubaix) 2D animasyon eğitimi almış. Sonrasında Norveç’teki Volda University’de eğitimine devam etmiş. 2012’de yapımcılar Hibou Blaster ve Numérobé ile birlikte BBBLASTER projesine başlamış.

‘Lighthouse’ parçası için çektiği videoda elle hazırladığı 2D animasyon ve stop-motion teknikleri kullanmış.

Fotoğraf, piyano çalmak, yemek yapmak, şarkı söylemek, VJ’lik gibi hünerleriyle birlikte, pek çok doğal yeteneği bulunan animasyoncu ve yönetmeni tek bir alana hapsetmeye imkan yok.

Loup, Strangebeast, Londra tarafından temsil ediliyor.

loupblaster.tumblr.com

c0bee86abca229a700ead88c9d0746b3

MR KAT (PER)

Eğer Mr Kat uyumuyorsa ya da gırtlak peşinde değilse, tüm zamanını parlak malzemelerle heykelsi, sevecen, cana yakın ve klas 3D karakterler yaratıyor.

Peru temelli, İspanya doğumlu sanatçı Jaime Alvarez, kuru kafa ve hayvanlara odaklı pre-Kolombiya sanatı ve güncel karakter tasarımlarından ilham alıyor. 3D’ye olan tutkusuyla ahşap, pelüş, plastik ve fiberglastan tasarımlar yapıyor

www.behance.net/Mr-Kat

tumblr_nkwgcnJXCT1ro7rr6o1_1280

NADINE REDLICH (DE)

Acayip, taşkın, rengarenk ve büyülü suluboyalar Düsseldorf temelli illüstratör Nadine Redlich’in markası olmuş vaziyette. Sanatçı Pictoplasma Conference’in ilham verici ve merakla beklenen sanatçıları arasında.

www.nadineredlich.de

tumblr_nktyza27NC1qinez7o1_1280

ANDY RISTAINO (USA)

Andy Ristaino, Cartoon Network’s Adventure Time’ın Emmy Award ödüllü karakter tasarımcısı ve storyboard’cusu.

Boş zamanlarında, en son Kickstarter’da bağış topladığı kara mizah formundaki koleksiyon serisi Night of the Living Vidiots‘un da bulunduğu resimli romanlar çiziyor.

İlk iki grafik hikayeleri Escape from Dullsville ve The Babysitter SLG Publishing tarafından yayımlandı.

Ristaino’nun NICKELODEON MAGAZINE, POPGUN, MEATHAUS gibi antolojilerde işleri yer aldı.

skronked.com

LUCAS ZANOTTO (FIN/IT)

Lucas Zanotto ürün ve grafik tasarım geçmişli. Istituto Europeo di Design Milan’dan mezun olduktan sonra motion grafiğe merak saran sanatçı, kademeli olarak yönetmenliğe geçiş yapanlardan.

Lucas klasik animasyon, dijital medya ve analoğu birleştirmeyi seviyor ve bu kombinasyonla filmlerine modernlik katıyor.

Golden Design Lion – Cannes, Promax International (Altın), HAFF, ITFS ve Ottawa Animation Film Festival’i gibi uluslararası festivallerden sayısız ödül alan sanatçı, Passion Pictures tarafından temsil ediliyor.

www.lucaszanotto.com

CONFERENCE
ON CONTEMPORARY
CHARACTER DESIGN AND ART

30 NİSAN – 2 MAYIS 2015

BABYLON
Rosa-Luxemburgstr. 30
10178 Berlin – Mitte
Almanya

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com