“Just Do It” sloganının bir katilin son sözünden esinlendiğini biliyor muydunuz?

nike_justdoit_00-700x432

Wieden + Kennedy ajansının kurucu ortağı Dan Wieden’ın verdiği çeşitli ropörtajlara göre sloganın ilham kaynağı, ABD’nin Utah Eyaleti’nde 1977’de idam edilen Gary Gilmore’un infazı sırasındaki son sözleri: “Let’s do it”.

Amerikan toplumunda 1970’lerin sonu, 1980’lerin başında kadınlar arasında yaygınlaşan aerobik ve zindelik modası, Reebok markasına yarıyor, pazar payının büyümesini sağlıyordu. Nike ise sıradan bir koşu ayakkabısı olarak algılanıyordu.

Pazardan aldığı payı artırmak, koşucular dışında diğer tüketici kesimlerine de hitap etmek isteyen Nike, 1988’de ajansından kapsamlı bir kampanya talep eder. Bugün dünyanın en meşhur sloganlarından biri haline gelen ve Nike’ın en büyük global spor markalarından biri olmasını sağlayan “Just do it” ilk kez bu kampanyada kullanılır.

Wieden + Kennedy ajansının kurucu ortağı Dan Wieden verdiği çeşitli ropörtajlara göre sloganın ilham kaynağı, ABD’nin Utah Eyaleti’nde 1977’de idam edilen Gary Gilmore’un infazı sırasındaki şu son sözleridir: “Let’s do it” (Haydi yapalım şunu).

Reklamcılık dergisi AdWeek tarafından yapılan bir ropörtajda ve Doug Pray’in “Art & Copy” isimli reklamcılık belgeselinde Dan Wieden, “Just do it” sloganını kampanyayı müşteriye sunmadan önceki günün akşamı 20 dakikalık bir çalışma sırasında bulduğunu söylüyor.

Kampanyanın yarım düzine filmden oluştuğunu ancak filmler arasında birlik sağlayan bir unsurun eksikliğini hissettiğini anlatan Wieden, slogan üzerinde çalışırken sebebini bilmediği bir şekilde Gary Gilmore’un sözlerini hatırladığını belirtiyor.

Sloganın kullanıldığı ilk reklam filmi (aşağıda) Temmuz 1988’de yayınlanır. Nike markası için yepyeni bir açılım sağlayan 30 saniyelik bu reklam filmi, her sabah 27 km koşan 80 yaşındaki Walt Stack’in hikayesini onun ağzından anlatır. Filmin sonunda “packshot” öncesi siyaha dönüşen ekranda “Just do it” sloganı belirir.

via

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2020 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com