“O profili yaratmasaydım, fotoğrafı ciddiye almazdım”

000010

Eylül Aslan’ın hayatının dönüm noktası Flickr’da fotoğraflarını paylaşmasıyla başlamış. Berlin’de yaşayan fotoğrafçı tüm dünyanın ilgiyle takip ettiği bir isim artık. Sanatçı Söyleşileri’mizi bu hafta ona ayırdık. 

25 yaşındaki Eylül Aslan’ın fotoğraflarında yarattığı dünyalar ve görsel dil sadece bizim değil, tüm dünya basınının ve fotoğrafseverlerin dikkatini çekiyor.

İlk kez 18 yaşında gittiği Berlin’e aşık olan sanatçı, 2012’de üç aylık vize alarak gittiği bu şehirde daha sonra evleneceği kocasıyla tanışıp oraya yerleşmiş durumda.

Bu ay çıkan yeni bir fotoğraf/şiir kitabı ile gündemde olan Eylül Aslan sorularımızı yanıtladı.

Bize işlerinizden ve son çalışmalarınızdan biraz bahseder misiniz?

Bu ay Fransız yayınevi Editions Bessard‘dan DEAR SLUT adlı küçük bir kitap çalışmam yayınlandı. DEAR SLUT bütün kadınlara yazılmış bir şiir.

Ondan önce ise Editions du LIC ile TRAUERWEIDE üzerine çalışmıştık; bu kitabım baskı altında hayatlarına devam etmeye çalışan ve kendilerini hep başkalarından gizlemek zorunda kalan kadınlarla ilgili, kısacası ataerkil toplumlara karşı bir eleştiri.

Motivasyonunuz nedir?

Mutlu olmak ve yaptığım işin beni heyecanlandırması.

En çok canınızı sıkan şey nedir? En çok sevindiren şey nedir?

Ayrımcılık. Sağlıklı olmak.

Neden korkmalıyız?

Yabancılaşmadan… Birbirimizden korkmaktan.

Gündelik hayatta kültürü nasıl tüketiyorsunuz? Belirli bir rutininiz var mı?

Uyanır uyanmaz müzik dinlemeye başlıyorum, ulaşabildiğim her yerde müzikle beraberim. Çay içmeyi çok seviyorum, yemek yemek de apayrı bir zevk benim için… Özellikle Japon mutfağı ile çok ilgileniyorum bu ara.

Farklı dil ve kültürlerle hep iletişim içindeyim…Kitapları mümkün olduğunca yazıldıkları dillerinde okumayı seviyorum. Sinemaya gidiyorum. Dans etmek beni rahatlatıyor. Bir de olabildiğince seyahat ediyorum.

İnsanların en çok anlamalarını isteğiniz şey nedir, neden?

Birbirlerini sevmenin birbirlerinden nefret etmekten çok daha kolay olduğunu anlamalarını isterdim. Bazen sizin çıkarınıza olmayan bir şey başka birini mutlu edebileceği için, sizin bundan da mutluluk duyabilmenizin mümkün olduğunu anlamalarını isterdim.

Her bireyin eşit haklarla dünyaya geldiğini ve bizden farklı olandan nefret etmeyi değil de, onu kabul edip sevmenin herkes için ne kadar daha güzel olacağını anlamalarını isterdim.

Değer nedir, para nedir?

Değer konusunda çok farklı görüşler olabilir yani değer çok öznel bir kavram ama para genel olarak kabul gören ve ölçülebilir bir kavram.

Hangi konuda fikir değiştirdiniz, neden?

İnsanların güvenilir olabileceği konusunda… Berlin’de yaşamaya başlamadan önce bir sürü kötü deneyimim olmuştu insanlara güvenme konusunda. Artık böyle bir korkum yok ve güven duymak çok daha kolay benim için.

En tehlikeli fikriniz nedir?

En tehlikeli fikrimi hayata geçirmek sanırım.

Kendinize hangi soruları sorarsınız?

Mutlu olup olmadığımı, yapmakta olduğum şeyin bana nasıl bir getirisi olduğunu, daha iyi bir insan nasıl olabileceğimi, nasıl daha az kek ve çikolata tüketebileceğimi, anne olmayı gerçekten isteyip istemediğimi, kendimi düzgün ifade edip edemediğimi, iyi bir arkadaş olup olmadığımı, herkes gibi hayatın anlamını, hayatın benim için ne gibi bir anlamı olduğunu…

Doğru olduğunu kanıtlayamayacağınız inancınız nedir?

Her insanın sevgi sayesinde mutlu olabileceği.

İnternet düşünme şeklinizi ne yönde etkiledi?

Flickr sayesinde fotoğraflarımı diğer insanlarla paylaşmaya başladım, o kadar güzel tepkiler aldım ki fotoğraf konusunda devam etmek için bir neden olmuş oldu benim için, ya da beni ileri gitmek için iten şey başkalarının desteği oldu…

O profili yaratmasaydım büyük ihtimalle fotoğrafı hiçbir zaman ciddiye almaz ve şu anda da fotoğraf çekiyor olmazdım. Yani paylaşmanın bu kadar hızlı ve kolay olması beni motive etti.

Fotoğraf dışında konuşacak olursam, herhangi bir bilgiye hızlıca ulaşmak da harika bir durum. Her an her şeye dair bilgi edinebilmek bir lüks ve haliyle bu da düşünme şeklimi etkiliyor diye düşünüyorum.

www.facebook.com/septemberlionness

www.septemberlion.com

11111111111111111111 000026 000021

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com