İnsan hali mi korkunç, baktığımız yer mi?

ballen

21. yüzyılın en önemli belgesel fotoğrafçılarından Roger Ballen’in yeni kitabı “Outland” çıktı. Diane Arbus ile kıyaslanan fotoğrafçının çarpıcı eserlerinde rahatsız edici ve “sefil” insan hallerine tanık oluyoruz.

Son yıllarda baş tacı edilen fotoğrafçı Roger Ballen artık ne eserlerini satmakta zorlanıyor, ne röportaj vermekte, ne de uluslararası gazetelerin kültür-sanat sayfalarında haber olmakta.

30 yıldan beri Güney Afrika’da yaşayan New York doğumlu fotoğrafçı, çoğunlukla sıra dışı insanların hayatlarının derinliklerine dalıyor, başkalarının bakamadığı yüzleşemediği “çirkinliklerden” benzersiz eserler yaratıyor.

Sıklıkla Diane Arbus’a benzetilen Roger Ballen’in yeni kitabı “Outland” dün çıktı ve daha önceki çalışmalarının devamı ve bir nevi retrospektif niteliğinde. Aslına bakılırsa ilk kez 2001’de basılan ve eleştiri oklarına hedef olan kitap, Phaidon tarafından genişletilmiş edisyonuyla yeniden basıldı.

www.rogerballen.com

06_Boarding_House_1998 Cat-catcher-998 eugene-on-the-phone-2000-outland_03 roger_ballen_outland_woman_man_and_dog_1995 roger-ballen

 

 

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com