26. Ankara Uluslararası Film Festivali belgesel ve kısa film yarışmaları iptal edildi!

11010959_1557366411188208_142279679733089224_n

25 Nisan – 3 Mayıs 2015 tarihlerinde gerçekleşen Ankara Uluslararası Film Festivali, adil bir yarışma olamayacağı gerekçesiyle, belgesel ve kısa film yarışmalarını iptal etti.

İsteyen yönetmenler, filmlerinin seansında salonda izleyicileriyle söyleşebilecek.

Dünya Sineması, Kino 2015, Tanpınar Olsa Bu Filme Bayılırdı, Festilab, Atölyeler gibi zengin bir programla festival devam edecek.

Festivalin konuyla ilgili yaptığı basın duyurusu şöyle:

5224 sayılı Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması’na ilişkin 2004 yılında yürürlüğe giren kanun, ilk kez çalıştırılarak festivalleri film gösteremez duruma getirmiştir.

Amatör filmlerden isteğe bağlı kayıt tescil, diğer filmlerden eser işletme belgesi istenmektedir. Bunun sonucunda festivalimizde, belgesel yarışmada 16 film, kısa yarışmada 31 film ve kısa gösterimdeki 29 film gösterilemez duruma düşmüştür.

Yarışma filmlerinden birinin bile belgesini getiremediği durumda, adil yarışma koşulları ortadan kalkacaktır. Bu durumu göz önüne alan yönetimimiz ve jüri üyelerimiz ulusal belgesel ve ulusal kısa film yarışmalarını iptal etmiştir.

Ancak, daha önce ilan edilen program değiştirilmemiş, Kültür Bakanlığı’nca istenen belgeleri getirebilen filmler, programdaki yerlerinde ücretsiz olarak gösterilecektir.

Belge getiremeyen/getirmeyen yönetmenler ise yine programa göre kendilerine ayrılan seanslarda izleyicileriyle buluşup söyleşebilecekler.

Festivalimiz, ilk yıllarından beri, kısa, belgesel filme ve festivalde genç yönetmenlerin yarattıkları tartışma ortamına çok önem vermiştir. Sinemamızın uluslararası başarısının dayanağının festivallerde yaratılan bu özgür ortam olduğunu düşünmektedir.

Ticari gösterim dışındaki gösterimleri de engelleyen bu yönetmeliğin değiştirilmesi için Festivalimiz, tüm festivaller ve sektör meslek birlikleri ile çalışmaya başlamıştır.

Tüm sanatçılarımızı, duruşlarını Ankara seyircisi ile buluşarak göstermelerini ve bizi desteklemelerini bekliyoruz.

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı YK Başkanı: İrfan Demirkol

Ankara Ulusararası Film Festivali Başkanı: İnci Demirkol

Belgesel Film Yarışma Jürisi: Mihriban Sezen, Mithat Bereket, Nezahat Gündoğan, Su Yücel, Uğur Kutay

Kısa Film Yarışma Jürisi: Banu Bozdemir, Gökçe Bahadır, İlker Canikligil, Doç Dr. Sevilay Çelenk ve Priit Tender

www.filmfestankara.org.tr

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com