Hikâye Anlatıcılığı: Arja Hyytiäinen ile Fotoğraf Atölyesi

arja-t4

Finlandiyalı fotoğrafçı Arja Hyytiäinen, SALT ve Geniş Açı Proje Ofisi işbirliğiyle düzenlenen fotoğraf etkinlikleri kapsamında tartışma ve üretim temelli 5 günlük bir fotoğraf atölyesi düzenlemek üzere İstanbul’a geliyor.

Her katılımcının kişisel bir konuya odaklanacağı atölye boyunca üretilen işler, 20 Mayıs Çarşamba günü SALT Galata’da yapılacak bir sunumda paylaşılacak.

Finlandiyalı fotoğrafçı Arja Hyytiäinen’in işleri, kurgu, otobiyografi ve düşünsel merakları harmanlıyor.

Özgün sinematografik üslubuyla güncel sokak fotoğrafçısı olarak tanınan Hyytiäinen’e göre, fotoğraf, başkalarının hayatına sızmak için bir araç olduğu kadar, kişisel deneyimlerin bir yankısı niteliğinde:

“Duyguları görüntülere tercüme etmeye, hayatı fotoğraf üzerinden hissedip deneyimleyerek aramaya ve sorgulamaya, görünür gerçekliğin ardındakini görmeye çalışmaya inanıyorum. İfade etmenin bireysel dili sayesinde, fotoğrafın bir üslup değil, varlığımızın bizzat kanıtı olmasını sağlayan kişisel hikâyelere ilgi duyuyorum.”

Hyytiäinen’in katılımcılara yönelik mesajı şöyle:

“Atölyeye kendi işlerimin bir sunumu ile başlayacağım ki benim kim olduğum hakkında daha iyi bir fikir edinin. Daha sonra da sizleri tanımak adına portfolyolarınızı göreceğim.

Fotoğraflarınızı bilgisiyar ekranından görmek yerine basılı olarak görmeyi tercih ediyorum.

Ayrıca benim üzerimde etkisi olan fotoğrafçıların işlerine de bakacağız. Daha sonra, herkes özdeşleşebileceği bir konu üzerine odaklanacak. Her birinizin şu anda sizin için önemli olan bir kişi ya da hikâye hakkında çalışmasını istiyorum.

Çekim yapacağız, fotoğrafları edit edeceğiz ve atölyenin sonunda gerçekleşecek sunum için bir form bulacağız.

Katılımcılar kendilerini rahat hissettikleri teknik ya da teknikleri kullanabilirler. Ayrıca kendinizi ifade etmeye uygun olduğunu düşündüğünüz metin, çizim ve ses farklı teknikleri fotoğraflarınızla birlikte kullanabilirsiniz.”

Geniş kapsamlı erişime olanak sağlamak üzere ücretsiz düzenlenen atölyeye katılmak için online başvuru formunun doldurulması ve bir veya iki seri biçiminde hazırlanmış, en fazla 30 fotoğraflık dijital portfolyo linkinin forma eklenmesi gerekmektedir.

Geniş Açı Proje Ofisi tarafından portfolyolar bazında yapılacak değerlendirme sonucunda toplam 12 katılımcı, en geç 1 Mayıs Cuma günü bilgilendirilerek atölyeye davet edilecek.

Atölye dili İngilizce. Türkçe konuşmak isteyen katılımcılara çeviri desteği sağlanacak. Başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.

Son başvuru tarihi: 27 Nisan Pazartesi

16-20 Mayıs
SALT Galata, İstanbul

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com