Sessiz film “Endülüs Köpeği” video oyunu oldu

head

Tuhaf sahneleri ve karmaşık konusuyla 20’li yılların sonunda Paris’i çalkalayan Luis Buñuel imzalı sessiz film “Endülüs Köpeği”, Sankt Petersburglu iki oyun tasarımcısına ilham verdi. Karşınızda “The Tender Cut”.

Mart 1928. Luis Buñuel ve Salvador Dalí isimli iki genç sanatçı ilk kısa filmleri “Endülüs Köpeği”ni çekmek için bir araya gelirler. İkisi için de bir konu nettir; bu film alışılagelmiş film mantığında olmamalıdır. Yani genelgeçer sinema izleyicisinin rasyonel algısına ters düşecek her şey mübahtır.

Sonuç 15 dakikalık görsel bir şiirdir; tıpkı doğaüstücülerin sözsel deneyleri gibidir ve yaratıcıları Buñuel ve Dalí’ye, Paris prömiyerinden sonra deneysel sinemanın ilk örneğini sergiledikleri için büyük bir gurur kaynağı olacaktır.

Öyle ki, daha sonra “Endülüs Köpeği”nin izleri David Lynch filmlerinde, Monty Python’un abzürt skeçlerinde veya müzik videolarında karşımıza çıkacaktır.

Bilinç altını serbest bırakan “The Tender Cut” ile mutlu olabilir.

Aradan neredeyse bir asır geçtikten sonra bu kez Sankt Petersburglu iki sanatçı buluşur ve bu sürreal sessiz film klasiğini bir video oyununa uyarlama fikri hasıl olur.

Bilgisayar programcıları ve sanatçılar Ilya Kononenko ve Yuliya Kozhemyako’nun “The Tender Cut” adını verecekleri ortak projenin ilk adımları böyle atılır.

2014’te tanışan ikili çok geçmeden video oyunlarının nasıl olması ve nasıl olmaması gerektiği konusunda aynı düşüncede olduklarını keşfederler. Hemen ardından bağımsız stüdyoları No, Thanks’i geliştirirler…

Lafı daha fazla uzatmadan sizi “The Tender Cut”ı PC ve Mac için indirebileceğiniz bölüme alalım.

Ayrıca “Endülüs Köpeği”ni seyretmek ve anlamamak için de aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

ttc-key-movie ttc-promo-gif1-2 ttc-stump-movie

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com