Coca Cola, Beyaz Türk, Siyah Türk ve Tutti Frutti…

1074232_620x410

Klip tadındaki yeni Coca Cola reklamına gösterilen tepkilere yazarımız Beril Ersönmez’in cevabı var. Ekibimize yeni katılan Ersönmez, “Pazar Yazısı”nda, duruma farklı bakıyor…

Maya takvimine göre 2012’den sonra dünya artık bildiğimiz dünya olmayacaktı ya, Coca Cola’nın yeni reklam filmi bunun ilk kanıtı. Haa, filmin kendisinden değil, filme gösterilen tepkilerden dolayı. Nasıl mı?

Bir arkadaşımın ‘aramaz, aramaz, Sertap aradı’ anekdotunda olduğu gibi, Türkler durdu durdu, bu reklam filmine dağ gibi tepki verdi.

Her türlü taşlama var, Twitter’daki gaz gazetelere, gazetelerdeki bağırış çağırış sosyal medyanın güzide kanallarına sirayet etmiş durumda.

Saldırılarda, “yeni kolonizasyonun, yeni-paganizm biçimlerinin gizli misyonerliği” mi, yoksa yazım hatalarıyla dolu bazı online gazetelerin negatif Tweet’leri bağırttırmalarıyla karalamaya ortak olmaları mı; ne ararsanız var.

Bu arada yukarıda alıntı yaptığım yazıda bu kültürü yayanları yazar şöyle tarif ediyor: Tanrıları: Para ve hazcılık, kariyerizm ve egoizm. Tapınakları: Bankalar, AVM’ler, stadyumlar ve medyalar. Lafı uzatmayıp bir düzen partisinin adını vereydi ya…

Kısacası, ahlaki değerlerden şarkının iticiliğine, oyuncuları birbirine yakıştırmayanlardan koreografiye, söylenmedik laf kalmamış.

Peki, oyuncu eşleştirmesinde ezber bozan, Bollywood tadındaki reklamın eleştiri oklarının bu denli hedefi olmasının nedeni ne?

Çünkü, neşesini kaybeden Türkiye, Coca Cola reklamında da herkesi “edebiyle” “adabıyla” görmek istiyor.

Ramazan sofralarında elden ele dolaşan dev Coca Cola’lara tepkisi yok; yaza ramak kalan şu günlerde kumsaldaki beyaz Türk ile, zenci Türk’ün danslı figürlerini hazcı buluyor.

Neden? Çünkü biri eski Türkiye’yi, yani “Tutti Frutti”yi çağrıştırıyor, diğeri Türkiye’nin muhafazakar değerlerini.

Her gün yeni bir kadın cinayeti haberinin duyulduğu, kadınlara her telden ayar çekilmeye çalışılan, değerler erozyonu yaşayan Türkiye’de, ister Sıla olsun, ister Özcan Deniz, sırf kadın ve erkeği bir arada dans ettirerek yakınlaştırdığı, hazzı parodileştirerek üzerindeki ağırlığı kaldırdığı için, bu reklamı ben kişisel olarak ferahlatıcı buluyorum…

Beril Ersönmez

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com