Caz sıcağı başlıyor; bu konserler kaçmaz!

hiatus-kaiyote

27 Haziran–15 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek olan 22. İstanbul Caz Festivali, “Kuzey Işıkları” ve Michael Kiwanuka, Hiatus Kaiyote ile Theo Croker gibi üç başarılı ismin sahne alacağı konserler sunuyor…

Caz Sıcağına “Kuzey Işıkları”

Festival, son dönemde başarılı müzikleriyle adından söz ettiren Kuzey ülkelerinin sanatçılarının ağırlandığı “Kuzey Işıkları” konserinde, reggae müziğin önemli bas ve davul ikilisi Sly&Robbie ile Norveçli usta caz trompetçisi Nils Petter Molvaær’i aynı konserde buluşturuyor.

Konser, 11 Temmuz Cumartesi günü 19.00’da JOTUN sponsorluğu ve Norveç Büyükelçiliği’nin desteğiyle Uniq Açık Hava Sahnesi’nde gerçekleştirilecek.

Jamaika’nın groove ustaları ve dünyanın en iyi davul-bas ikililerinden, Grammy ödüllü davulcu Sly Dunbar ve basçı Robbie Shakespeare, bugüne kadar 200 bin kayıtta yapımcı ya da müzisyen olarak yer aldı. Nils Petter Molvær ise Norveç’in elektro caz alanındaki önemli isimlerinden biri.

Konserde, bu başarılı ekibe, gitarda yine Norveç caz sahnesinin aktif isimlerinden Eivind Aarset ve elektronik müzik dehalarından Vladislav Delay eşlik edecek.

2015 yazına özel olarak hazırlanan bu konserde müzisyenler ilk defa festival sayesinde aynı sahnede buluşacak. Sly&Robbie ve Nils Petter Molvaær cazdan dub’a, elektronik müzikten dünya müziğine izleyenleri keyifli bir yolculuğa çıkarmaya hazırlanıyor.

Konserden önce The Asteroids Galaxy Tour sahne alarak dinleyenleri adeta hareketli bir galaksi turuna götürecek. İlk kez 2007 yılında Kopenhag’da Amy Winehouse’un alt grubu olarak sahne alan ekip, 2009 yazında Katy Perry’ye eşlik ettikleri konserlerle takipçi kitlesini genişletti.

Müziğin farklı mecralarını keşfetmeyi görev edinen The Asteroids Galaxy Tour, Eylül 2014’te yayımlanan son albümleri Bring Us Together ile dinleyicilere “ayda parti” konseptli şarkılarını sundu. Grup, İstanbul’daki bu ilk konserinde de izleyicileri kendilerini durduramayacakları ritimlerle cezbedip, funk, disko ve trip-hop’la bezeli fütüristik bir dansa davet ediyor.

“Kapanış Partisi: Michael Kiwanuka, Hiatus Kaiyote ve Theo Croker”

Soul ve folk müziğin Londralı yükselen genç yeteneklerinden şarkıcı-söz yazarı Michael Kiwanuka ilk kez İstanbullularla 15 Temmuz Çarşamba akşamı 19.00’da Uniq Açık Hava Sahnesi’nde yapılacak konserde buluşacak.

Bu konserden önce ise sahnede sırasıyla, Afro Physicist ile geçtiğimiz yılın en iyi caz albümleri arasında gösterilen Theo Croker ve son yılların yükselen Avustralyalı neo-soul grubu Hiatus Kaiyote (fotoğraf) müzikseverlerle hareketli bir akşam yaşatacak.

Genç müzisyen Michael Kiwanuka, ilk albümü Home Again’i 2012 yılında yayımladı. Aynı yıl Mercury Müzik Ödülülleri’nde aday olarak gösterilen albüm, oldukça etkili ve duygu yüklü sound’uyla müzik eleştirmenleri tarafından olumlu yorumlar aldı.

BBC’nin Sound of 2012 ödülünü de kazanan Kiwanuka, ardından Adele, Stevie Wonder ve Alabama Shakes gibi başarılı isimlerle turnelere katıldı. Ayrıca, Mumford & Sons’la birlikte yaptıkları performanslarla da adından söz ettirdi.

Gecede sahne alacak ve Avusturya Büyükelçiliği desteğiyle gerçekleştirilecek, Nai Palm, Paul Bender, Perrin Moss ve Simon Mavin gibi müzisyenlerden oluşan Hiatus Kaiyote 2013 yılında Nakamarra şarkısıyla Grammy’e aday oldu.

İlk albümleri Tawk Tomahawk‘ı 2012 yılında yayımlayan grup, ikinci albümleri Choose Your Weapon‘ı 2015’in Mayıs ayında takipçileriyle buluşturacak.

Florida doğumlu Theo Croker ise, caz efsanelerinin mezun olduğu Oberlin Konservatuarı’nı tamamladı. Klasik cazın yanı sıra çağdaş klasik müzik, hip-hop ve rap gibi farklı müzik türlerinden de etkilenen Croker, son olarak 2014’te Dee Dee Bridgewater’ın prodüktörlüğünde yayımlanan albümü AfroPhysicist ile dinleyicilerle buluştu.

Roy Hargrove ve David Gilmore gibi konuk sanatçıların da bulunduğu albüm, 2014 yılının en iyi caz albümlerinin arasında gösterildi.

Kuzey Işıkları ve Kapanış Partisi: Michael Kiwanuka, Hiatus Kaiyote ve Theo Croker konserleri Coca-Cola, Türk Tuborg A.Ş., Mastercard ve Famous Talks’un da katkılarıyla gerçekleşiyor.

ÖNEMLİ NOT: “Kuzey Işıkları” ve “Kapanış Partisi: Michael Kiwanuka, Hiatus Kaiyote ve Theo Croker” konserleri daha önce duyurulan KüçükÇiftlik Park yerine Uniq Açık Hava Sahnesi’nde gerçekleştirilecek. 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com