Telif hakları ve online yayıncılık projesi bilgilendirme toplantısı

copyright-1

BSB Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği’nin AB Bakanlığı Sivil Toplum Diyaloğu Medya Programı desteği ve AG DOK (Alman Belgesel Sinemacılar Birliği) ortaklığıyla gerçekleştirdiği ‘Telif Hakları ve Online Yayıncılık Projesi’ kapsamındaki etkinliklere devam ediliyor.

‘Telif Hakları ve Online Yayıncılık Projesi’, Türkiye’ye özgü alternatif bir telif dağılım modelinin tasarlanması ve sinema eserlerinin izleyiciye yasal yollardan online olarak ulaştırılması için gerekli teknik altyapının seçeneklerinin analiz edilmesi amacıyla hazırlanan özel bir proje.

Proje kapsamında 16 – 17 Haziran 2015 tarihlerinde, İstanbul Pera Müzesi’nde telif hakları ve online video yayıncılık alanında uluslararası ve ulusal deneyimleri paylaşmak üzere bir panel ve çalıştay organize ediliyor.

Almanya, Belçika ve Slovenya’nın yanı sıra, Türkiye’den alanında uzman yapımcı, hukukçu, akademisyen, yönetmen ve online film yayın şirketleri CEO’larının katılacağı iki günlük panelde sinema ve telif hakları ilişkisine yeniden dikkat çekilerek online video yayıncılığın sunduğu fırsatlar ele alınacak.

Konuşmacılar:

Mustafa Ünlü          Belgesel Sinemacılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı

Yasin Ali Türkeri  Telif Hakları ve Online Yayıncılık Projesi Koordinatörü

Cay Wesgnik           AG DOK Temsilcisi & OnlineFilm AG CEO’su / Almanya

Maxime Laccour   UNIVERSCINE SA CEO’su / Belçika

Sivil Toplum Diyaloğu Programı Hakkında:

Sivil Toplum Diyaloğu programının medya ayağında gerçekleşecek 16 projeye toplam 2.1 Milyon Avro bütçe ayrıldı. AB üyeliğinin hem Türkiye hem de AB’ye kazandıracakları konusunda kamuoyunun bilinçlendirilmesinde etkin rol oynayan medyanın yanı sıra, programın siyasi kriterler bölümü altında desteklenen 39 farklı projesi var. Toplam 4.9 Milyon Avro ile destelenecek bu projeler insan hakları, ayrımcılıkla mücadele; demokrasi ve hukukun üstünlüğü gibi konulara yoğunlaşıyor.

Sivil Toplum Diyaloğu Programı ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için 0 312 221 6074 ve 0 312 2216075 nolu telefonları arayabilir, www.siviltoplumdiyalogu.org sayfasını takip edebilirsiniz.

BSB Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği:

Belgesel filmlerin görünürlüğünü artırmak, tanıtımını kolaylaştırmak, kültürel mirasın gelecek kuşaklara aktarımını sağlamak, çalışma alanındaki zorlukları azaltmak amacıyla kurulan Belgesel Sinemacılar Birliği (BSB), 1997 yılının Mart ayında yapılan Ulusal Konferans ile örgütlenme sürecine girdi. “Sivil bir platform” olarak yola çıkan ve faaliyet gösteren BSB, ‘Meslek Birliği’ statüsünde varlığını sürdürüyor. İstanbul, Ankara, Eskişehir, İzmir ağırlıklı olmak üzere tüm Türkiye’deki Belgesel Sinemacılara ulaşan BSB’nin, 2 bin 500 filmlik bir arşivi bulunuyor. BSB, ‘aktif katılım ve aktif üyelik’ temelinde, başta sinema alanında eser sahibi olan bağımsız yönetmenler, müzisyenler, senaryo-metin yazarları ve animatörler olmak üzere, üniversite öğretim üyeleri, TRT ve özel televizyon belgeselcileri gibi geniş bir üye yelpazesi ile etkinliklerine devam ediyor.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com