Aksiyon resminin babası ender işleriyle Tate’de

jacksonpollock19501

20. yüzyılın en etkili ve provokatif sanatçılarından Jackson Pollock’un sanat pratiğinin en önemli parçasını oluşturan işleri, 30 Haziran – 18 Ekim 2015 tarihlerinde Tate Liverpool’da sergileniyor.

Aksiyon resminin öncüsü Jackson Pollock’un, 30 Haziran’da Tate Liverpool’da başlayacak olan Jackson Pollock: Blind Spots isimli sergisi, sanatçının daha önce İngiltere’de sergilenmemiş, yaratma sürecini ve sanat pratiğini derinden etkilemiş parçalardan oluşuyor.

Soyut dışavurumcu Jackson Pollock (d. 28 Ocak 1912, Wyoming, ABD – 11 Ağustos 1956, New York, ABD), 20. yüzyılın en önemli sanatçılarındadır.

Damlatma tekniği (drip painting) ile boya karıştırma, fırça kullanımı gibi alışılagelmiş uygulamaları bir kenara bırakmış, yere serdiği devasa boyutlardaki tuval bezleri üzerinde hareket ederek boyayı dökme, damlatma, fırlatma suretiyle sonradan aksiyon/hareket resmi adı verilen resimler yapmıştır.

Bu özelliğinden ve ‘kötü adam’ imajından ötürü Jack the Dripper lakabıyla da anılmıştır.

1951’den sonra koleksiyonerler ve galerilerden daha değişik resimler yapması için baskılar gelmeye başlamış, bu baskılar karşısında Pollock’un varolan alkol sorunu daha da büyümüş, resimleri karanlıklaşıp figüratif öğeleri de kapsamaya başlamıştır. 1956’da yaptığı araba kazası sonucu ölmüştür.

Harekete ve sürece verdiği beden sanatı, süreç sanatı, performans sanatı, Fluxus, happening’ler gibi birçok çağdaş akımın temelini hazırlamıştır.

“Pollock” adlı filmde de ünlü ressamın fırtınalı hayatı ele alınmıştır. Bu film ile Ed Harris en iyi erkek oyuncu dalında 2000 yılı akademi ödülü adaylığı kazanmıştır.

Yellow Islands 1952 by Jackson Pollock 1912-1956

Jackson Pollock/Yellow Islands 1952/Oil on canvas

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com