Yeni Film Fonu 2015 1. dönem sonuçları açıklandı!

YFF_yesil_logo

Anadolu Kültür ile !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali ortaklığıyla kurulan ve Açık Toplum Vakfı’nın ana destekçisi olduğu Yeni Film Fonu’nun birinci döneminde destekleyeceği filmler belli oldu.

Fona bu ilk döneminde yaklaşık 350 başvuru geldi. 2015 jürisi Melis Behlil, Özgür Doğan, Sevil Demirci, Yeşim Ustaoğlu ve Yıldırım Türker’in yaptığı değerlendirme sonucunda 11 film destek aldı. Fon tarafından desteklenen 3 kısa film ve 8 uzun metraj belgesel şöyle sıralandı:

On İki / Ayçe Kartal – Kısa film prodüksiyon

Ziba / Ali Farkhonde – Kısa film post-prodüksiyon

Büst / Hakan Hücum – Atlas özel post-prodüksiyon desteği

Pembe Taksi / Ayfer Ergün - Uzun metraj geliştirme

Androktones / Emine Yıldırım – Uzun metraj geliştirme

Hayatı Beklerken / Ayşe Toprak – Uzun metraj prodüksiyon

Mavi Kimlik / Vuslat Karan ve Burcu Melekoğlu – Uzun metraj prodüksiyon

Parçalar / Rojda Akbayır – Uzun metraj prodüksiyon

Hazır Ol! / Onur Bakır – Uzun metraj post-prodüksiyon

Uzak Evren / Shevaun Mizrahi – Uzun metraj post-prodüksiyon

Anadolu Turnesi / Deniz Tortum – Atlas özel post-prodüksiyon desteği

Yeni Film Fonu, 2015 2. dönem başvuruları Eylül ayında yapılacak duyuruyla başlayacak. Fona kısa belgeseller prodüksiyon ve post-prodüksiyon aşamasında; uzun/orta metraj belgeseller ise geliştirme, prodüksiyon ve post-prodüksiyon aşamasında başvurabilecekler. Ayrıntılar fonun web sitesinden takip edilebilir: www.yenifilmfonu.org

Yeni Film Fonu nedir?

Yeni Film Fonu kendimizle, birbirimizle ve gezegeni paylaştığımız diğer canlılarla barış içinde yaşayabildiğimiz bir dünyanın hayaliyle yola çıktı. Yıl içinde iki kez başvurulara açılan fon, değişime yol açan, en geniş tanımıyla insan haklarını, eşitlik ve özgürlüğü ilke edinen, azınlığın sesi olan dayanışmacı filmlere destek oluyor. Biçim ve içerikte dönüştürücü hikâyeleri, türler arası sınırları zorlayan anlatımları, farklı karşılaşmaları ve deneyimleri gündeme getiren projeleri katkısıyla, güçlendirmeyi hedefliyor. Çok sesliliği teşvik eden bir platform yaratarak, bağımsız sinema üretiminin gelişmesine olanak tanıyor.

Yeni Film Fonu, Anadolu Kültür ve !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali ortaklığıyla kuruldu. Fon, ık Toplum Vakfı’nın ana desteği, Atlas Post Production özel post-prodüksiyon desteği, Mehmet Betil ve Ali Betil’in bireysel destekleriyle hayata geçti.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com