Marina Abramović’in ölümü son performansı mı olacak?

4f261d292045aa1d6f778be9f527e586

Sidney’deki Kaldor Public Art Projects kapsamında düzenlenen “Marina Abramović: In Residence” performansı sırasında gelecek planlarıyla ilgili ipuçları veren Abramović’in son eseri kendi cenazesi olacak. Cenazesinde Antony Hegarty şarkı söyleyecek…

Israrlı sorular karşısında, kız arkadaşı, yazar Susan Sontag’ın 2004’deki ölümünden sonra kendi ölümüne hazırlandığını söyleyen Abramović, cenazesiyle ilgili de detaylar verdi: Dresscode olarak rengarenk giysiler ve alabildiğine kara mizah, sahnede Antony & The Johnsons’tan Antony Hegarty ve toplam üç Marina olacak.

“Üç Marina istiyorum. Üç bedende olunamayacağına göre, tabii ki biri gerçek, diğer ikisi sahte olacak. Bu üç Marina’nın en uzun yaşadığım üç ayrı şehre defnedilmesini istiyorum: Belgrad, Amsterdam ve New York.” Sanatçı, gerçek Marina’nın bedeninin nerede olduğunun saklı tutulmasını istiyor.

Öte yandan sağlığıyla ilgili bir problemi bulunmayan 67 yaşındaki performans sanatçısına göre, ‘bir sanatçı bilinçli olarak ve korkusuzca ölmeli’. Ayrıca göçüp gitmeden önce son eseri de kendi cenazesi olmalı Abramović’e göre.

Susan Sontag’ın cenazesiyle ilgili Abramović şöyle konuştu: “Hayatımın en üzücü cenazesiydi. O, tanıdığım en olağanüstü insandı; yaşam dolu, meraklı ve inanılmaz bir yazar. Onun ölümünden hemen sonra New York’a döndüm ve derhal avukatımı arayıp cenazemin nasıl olmasını istediğimi anlattım ve komple bir senaryo hazırladım.”

Cenazesinde Antony Hegarty’ın gerçekten şarkı söyleyip söylemeyeceği kesinleşmemiş olsa da, sanatçı Antony’nin Marina’nın ölümüne çok üzüleceğinden ve kabul edeceğinden çok emin.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com