“Fotoğrafta başvurduğum tek araç sezgilerim”

Can_Dagarslani_01

Can Dağarslanı, son zamanlarda fotoğrafçılık alanında bizi en heyecanlandıran isimlerden. Şöhreti internet üzerinden tüm dünyaya yayılan fotoğraf sanatçısı, “Sanatçı Söyleşileri”mizin konuğu oldu.

Mimar Sinan Üniversitesi’nde mimarlık eğitimi alan ve 2006’da mezun olan Can Dağarslanı çok geçmeden fotoğrafa olan ilgisini keşfetmiş. Her iki işi de birlikte başarıyla sürdüren sanatçıyı daha yakından tanımak istedik. İşte klasik sorularımıza verdiği yanıtlar…

Bize işlerinden ve son çalışmalarından bahseder misin?

Son iki serimi neredeyse bir sene arayla çektim. Bu uzun oluşum süreci, istediğim sonucu elde etmemde pozitif bir etken oldu. Her iki seri de, temelinde mekan, nesne ve insan ilişkisinin yer aldığı bir düşünme biçiminden besleniyor.

Yaz sonu çekmeyi hedeflediğim bir seri daha var. Ardından Kasım ayında katılacağım Contemporary Istanbul’a hazırlanacağım.

Fotoğraflarında hikaye, mizah, fikir/kurgu ve renkler öne çıkıyor. Fotoğrafla olan ilişkini biraz anlatır mısın?

Günümüzde tinsel değerlere inanan sanatçı tipinin yerini, pazarın taleplerine göbekten bağlı post sanatçı tipin aldığını görüyoruz. Bunu mimarlıkta sıkça yaşayan biri olarak, fotoğrafta başvurduğum tek araç sezgilerimdir.

Bu nedenle fotoğraf işlerimdeki renk, ışık ve kompozisyon tamamen beni yansıtıyor. Çıkan sonucun bende yarattığı his ise güzel kokan birine sarılmak gibi.

Motivasyonun nedir?

İşlerime duyulan saygı, Sevme/sevilme konusu görecelidir fakat saygı duyulan bir iş ürettiğimde, bir sonrakinin oluşumu kendiliğinden başlamış oluyor.

En çok canını sıkan şey nedir? En çok sevindiren şey nedir?

Yengeç burcu olmak / Yengeç burcu olmak.

Neden korkmalıyız?

Çocukken biriktirdiğimiz ruhu, sonraları yitirip yok etmekten.

Gündelik hayatta kültürü nasıl tüketiyorsun? Belirli bir rutinin var mı?

Gündüzleri mimarlık ofisimde, akşamları ise atölyemde geçen bir hayatım var. Ressam olan atölye arkadaşım beni birçok konuda besliyor.

Müzik en gergin anımda da, en huzurlu anımda da hep var. Sürekli yeni şehirlere seyahat edip, yeni insanlarla tanışıyorum. Olabildiğince sergileri kaçırmamaya çalışıyorum. Kısacası beni besleyeceğine inandığım her seyin içinde olmaya çabalıyorum.

İnsanların en çok anlamalarını istediğin şey nedir, neden?

Kuralsızlık doğrultusunda, sadece kendi dünyalarını ve karakterlerini ortaya koymaları gerektiğini. Böylelikle değerli olan öznel yönleri ortaya çıkacaktır.

Değer nedir, para nedir?

Aynı cümle içerisinde yer almaları dahi genel bir tartışma konusu. Para üzerine hiç düşünmedim. Değer ise her gün yeni yanını keşfettiğimiz bir olgu.

Hangi konuda fikir değiştirdin, neden?

Yenilikçi ve orijinal olma fikri. “It’s not where you take things from – it’s where you take them to.” Beğendiğimiz her şey etrafımızda mevcut, ürettiğimiz işleri orijinal olarak nitelendirirsek yanılırız. Önemli olan kendi versiyonlarımızı yaratmak.

En tehlikeli fikrin nedir?

Bir süreliğine İzlanda’ya yerleşmek. Kulağa öyle gelmese de, soğuktan nefret ettiğim için yeterince tehlikeli.

Kendine hangi soruları sorarsın?

Sıkça cesaretimi sorgularım.

Doğru olduğunu kanıtlayamayacağın inancın nedir?

Renk algısının öznel olduğuna, herkesin renkleri farklı şekilde gördüğüne inanıyorum.

İnternet düşünme şeklini ne yönde etkiledi?

İnternet düşünme şeklimden çok, görsel fikirlerin gelişiminde ve düşündüklerimi yerine getirmem konusunda yardımcı oldu hep.

www.candagarslani.com

273 275 306 324 333 334 335-1

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2021 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com