Mehmet Uluğ’un ismi “Düşler Akademisi”nde yaşatılacak

fbef0d9d-600a-4a9c-a0db-b70e46c12233

Müzik ve eğlence alanında öncü işlere imza atan ve 2 yıl önce hayatını kaybeden Pozitif’in kurucu ortaklarından Mehmet Uluğ’un adı Kaş’ta Düşler Akademisi bünyesindeki müzik evinde yaşatılıyor.

Geçtiğimiz yıl Akbank Caz Festivali kapsamında gerçekleştirilen Mehmet Uluğ Anma Gecesi’nden elde edilen gelirle ilk adımları atılan Mehmet Uluğ Müzik Evi, engelli ve sosyal dezavantajlı bireylerin sanat yoluyla sosyal hayata katılımını hedefleyen Düşler Akademisi Kaş bünyesinde müzikle iç içe olmak isteyen herkes için kuruluyor.

Kamp alanının içinde bir kayıt stüdyosu ile yer alan Mehmet Uluğ Müzik Evi’nde Düşler Akademisi’nin konuk ettiği gençler ağırlanırken isteyen her sanatçı, belirli bir ücret ödeyerek stüdyoda kayıt yapabilecek ve bu sayede Düşler Akademisi’ne destek olabilecek.

Mehmet Uluğ Müzik Evi’nin İlk Konuğu Barış İçin Müzik Orkestrası

Mehmet Uluğ Müzik Evi’nin kapıları ilk kez, mümkün olduğu kadar fazla çocuğa karşılıksız müzik eğitimi olanağı sağlamayı amaçlayan Barış İçin Müzik Vakfı öğrencilerine açılıyor. Bu yıl 10. yaşını kutlayan Barış İçin Müzik Orkestrası üyeleri, bir hafta boyunca Düşler Akademisi Kaş’ta ağırlanacak ve Mehmet Uluğ Müzik Evi’nde üç ayrı şarkının kaydını yapacak. Barış İçin Müzik Orkestrası’nın kampın ardından 31 Temmuz’da Kaş Amfi Tiyatro’da vereceği konserle Mehmet Uluğ’un adı bir kez daha müzikle anılacak.

Kaş’ın Çukurbağ Köyü’nde bulunan kamp, 2013 – 2014 yıllarında Çukurbağ İlkokulu’nun binasında kuruldu. Okul binasının yanı sıra bir yatakhanesi, mutfağı, tarlası ve çiftliği bulunan kampta, gerekçesi ne olursa olsun toplumsal dışlanmayı yaşayan tüm birey ve gruplara alternatif, yenilikçi ve sürdürülebilir yöntemlerle ücretsiz eğitimler sunuluyor. Kamp hakkındaki detaylı bilgilere duslerakademisi-kas.org adresinden ulaşılabiliyor.

Edirnekapı’da başlayan serüven…

2005 yılında Mehmet Selim Baki tarafından kurulan Barış İçin Müzik Vakfı, mümkün olduğu kadar fazla çocuğa karşılıksız müzik eğitimi imkanı sağlayarak, barışın sesini müzikle duyurmayı hedefliyor.

Edirnekapı’da 20 kadar öğrenciye verilen akordeon dersleriyle yola çıkan ve şimdiye kadar 5 bine yakın çocuğa ücretsiz müzik eğitimi veren vakıf, bugün Barış İçin Müzik Orkestraları, Barış İçin Müzik Korosu ve Barış İçin Müzik Bakır Üflemeliler Topluluğu olmak üzere üç topluluk faaliyet gösteriyor.

2013 yılından beri İKSV’nin kurumsal destekçiliğini üstlendiği Barış İçin Müzik Vakfı, 2014 yılında yapılan “dostluk” anlaşmasıyla, Venezüela’da yaklaşık 40 yıl önce kurulan El Sistema’nın resmi bir parçası olarak kabul edildi.

via

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com