Taner Ceylan’ın Satyr’i dünyada ilk kez ARTINTERNATIONAL’da!

Paul Kasmin Gallery - Taner Ceylan - Satyr2, 2015

Hiper gerçekçi resimleriyle dünyaca tanınan sanatçı Taner Ceylan, bu kez “Golden Age/Altın Çağ” serisinden son çalışması Satyr II ile dünyada ilk kez ARTINTERNATIONAL’da!

Taner Ceylan’ın 2013 yılından beri devam ettiği, ucu çok açık, sonsuz bir öyküye açılan serisi “Golden Age/Altın Çağ”ın son işlerinden olan Satyr II, Yunan mitolojisindeki yeniden doğuş ve ikililik kavramlarını karşı karşıya getiriyor.

Yarı keçi yarı insan mitolojik bir varlık olan satirin, bu resimde insanın içindeki hayvana, hayvanın içindeki insana referans verdiğini belirten Ceylan, “vahşi, genç kızları ve erkekleri kaçırıp tecavüz eden, her yeri yıkan yakan serseriler” olarak bilinen satir figürünün Satyr II’de aksine, kırılgan ve düşünceli, kendi niteliklerine maruz kalmış ve kendi içine bakan bir karakter çizdiğini söylüyor:

“Satir, hayvanı dizginlemiş ve böylece ortaya insan çıkmıştır. Resmin 20. yy başlarında çekilmiş, siyah beyaz bir fotoğraf üslubuyla yapılmış olması da tüm bu kurgusal masallığa olağandışı bir gerçekçilik katmaktadır.”

Ceylan’ın tuval üzerine yağlıboya çalıştığı Satyr II, geçtiğimiz aylarda Frieze New York Fuarı’nda izleyici karşısına çıkan Satyr I’in devamı niteliğini de taşıyor.

Soutine, Ford ve Lalanne’ler de fuarda!

Paul Kasmin Gallery standında Taner Ceylan ile birlikte karşımıza çıkacak diğer isimler de büyük heyecan yaratıyor. Soyut dışavurumculuğun en önemli isimlerinden Chaim Soutine ve eserleri Smithsonian American Art Museum, Whitney Museum of American Art gibi önemli koleksiyonlara girmiş, özellikle suluboya resimleri ile bilinen Walton Ford, Türkiye’de ilk kez sergilenirken, 60’lardan bugüne gerek kişisel, gerek kolektif işleriyle Amerikan modern sanatını derinden etkilemiş Claude ve Francois-Xavier Lalanne’nin heykelleri de Paul Kasmin Gallery standında izlenebilecek.

Geçen yılın en çok ilgi gören galerilerinden Paul Kasmin Gallery, bu yıl da çok konuşulacak işlerle 4-6 Eylül tarihlerinde ARTINTERNATIONAL’a geliyor.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com