Hüseyin Bahri Alptekin retrospektif sergisi aynı anda Türkiye ve Belçika’da!

Rampa_HuseyinBahriAlptekin_H-Faktoru-Misafirperverlik-Husumet

2007 yılının sonunda kaybettiğimiz, sanatçı, düşünür, öğretim üyesi, yazar ve küratör Hüseyin Bahri Alptekin’in retrospektif sergisi “Demokratik Lüks”, 2 Eylül’de açılıyor. Rampa ve M HKA (Güncel Sanat Müzesi, Antwerp) işbirliğiyle düzenlenen sergi, İstanbul’da ve Antwerp’te aynı anda gerçekleşecek ve 14 Kasım’a dek sürecek.

Yalnızca sanatçı kimliğiyle değil düşünür, öğretim üyesi, yazar ve küratör olarak da kültürel üretime önemli katkılarda bulunmuş Hüseyin Bahri Alptekin’in retrospektif sergisi “Demokratik Lüks”, 2 Eylül’de açılıyor.

Sanatçının arşivinden seçilmiş çizimler, eskizler ve notları da dahil ederek, sanatçının düşünce süreçlerinin derinine inmeyi amaçlayan sergi, Rampa ve Belçika, Antwerp’te bulunan M HKA (Güncel Sanat Müzesi) işbirliğiyle düzenlenecek ve her iki mekânda izlenebilecek.

Alptekin’in yeni milenyumdan önceki ve sonraki on yıllarda ürettiği eserleri bir araya getiren bu çok kapsamlı retrospektif, 90’ların başından itibaren ürettiği fotoğraflar, heykeller, enstalasyonlar, neon metinler, video ve kolajları da bir araya getiriyor.

Deniz Fili Seyahat Acentası da “Demokratik Lüks”te!

“Demokratik Lüks” ayrıca, Alptekin’in Bunker Research Group (Korugan Araştırma Grubu) ve Barn Research Group (BRG) gibi başka sanatçılarla ortak girişimlerinin yanı sıra Jules Verne’in İnatçı Keraban’ının (1883) izlediği rotayı takip ederek, sanatçılar arasındaki eleştirel tartışmalara ve sanatsal değiş tokuşa katkıda bulunmak amacıyla Karadeniz’i dolaşan “yüzen bir laboratuvar” kurma arzusu Sea Elephant Travel Agency’i (Deniz Fili Seyahat Acentası) ele alışıyla da dikkat çekiyor.

Hüseyin Bahri Alptekin’in varisleri ile ortaklaşa geliştirilen “Demokratik Lüks” sergisi 2 Eylül-14 Kasım 2015 tarihleri arasında İstanbul’da Rampa’da, Belçika, Antwerp’te ise M HKA’da (Güncel Sanat Müzesi) izlenebilir.

Rampa_HuseyinBahriAlptekin_Capacity_Capacities (1) Rampa_HuseyinBahriAlptekin_Kara-Kum Rampa_HuseyinBahriAlptekin_Heterotopia (HA273)

Görseller (yukarıdan aşağıya):

HÜSEYİN BAHRİ ALPTEKİN

H-FAKTÖRÜ: MİSAFİRVERVERLİK/HUSUMET – H-FACT: HOSPITALITY/HOSTILITY 2003-2007 Otel tabelası / Hotel sign

BALKAN OTELİ: 79 x 106 x 19 cm

Foto: Barış Özçetin

Sanatçının Varislerinin ve Rampa İstanbul’un izniyle / Courtesy the Estate of the Artist and Rampa Istanbul

HÜSEYİN BAHRİ ALPTEKİN

CAPACITY / CAPACITIES, 1998


36 adet fotoğraf üzerine LED yazılı panel / Panel with LED writing mounted on 36 photographs
158.5 x 354 cm x 7 cm, 62.4 x 139.37 x 2.76 inches (tümü / all), 39 x 39 cm, 15.35 x 15.35 inches (her biri / each)

Foto: Barış Özçetin


Sanatçının Varislerinin ve Rampa İstanbul’un izniyle / Courtesy the Estate of the Artist and Rampa Istanbul

HÜSEYİN BAHRİ ALPTEKİN / M. D. MORRIS

KARA-KUM, 1995

Yağlı kumaş üzerine dijital baskı / Digital print on oil fabric

‘Hüseyin Bahri Alptekin’ sergisinden yerleştirme görüntüsü, SESC Pompeia, Sao Paulo, 2013 Installation view from ‘Hüseyin Bahri Alptekin’ exhibition, SESC Pompeia, Sao Paulo, 2013

Foto: Ed Figueiredo


Hüseyin Bahri Alptekin’in Varislerinin, M. D. Morris’in ve Rampa İstanbul’un izniyle Courtesy the Estate of Hüseyin Bahri Alptekin, M. D. Morris and Rampa Istanbul

HÜSEYİN BAHRİ ALPTEKİN / M. D. MORRIS

HETEROTOPIA, 1991-1992

Kağıt üzerine karışık teknik / Mixed media on paper

83.5 x 60 cm, 32.87 x 23.62 inches

Foto: Barış Özçetin


Hüseyin Bahri Alptekin’in Varislerinin, M. D. Morris’in ve Rampa Istanbul’un izniyle Courtesy the Estate of Hüseyin Bahri Alptekin, M. D. Morris and Rampa Istanbul

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com