Kötü sanatın bir müzesi olduğunu biliyor muydunuz?

dac2d6d0f1e3c9e9e775617ba60bfef5

Museum Of Bad Art, adı üstünde, bir kötü sanat müzesi. Standartları ise bildiğiniz gibi değil. Müzenin yöneticisi Louise Sacco işini ciddiye alıyor ve pozisyonunu “Permanent Acting Interim Executive Director” olarak süslüyor.

Malum, fuarlarla, bienallerle, sergi açılışlarıyla sanatın en çok canlandığı aylara girdik. Bu esnada ‘kime göre sanat’, ‘neye göre sanat’, ‘böyle sanat mı olur’ gibi arkaik sorulara son noktayı koyan, şöhreti kulaktan kulağa yayılan bir müzeden bahsetmek istiyoruz.

Kısaltılışı şaka gibi MOBA. Belirli bir “kalitenin üzerinde” ve “özellikli işleri” çatısı altında toplayan müze, şimdilerde pek bir revaçta. Hatta çöp toplama ve geri dönüşüm firmaları bile onları arayıp ellerine geçen “özel parçaları” ulaştırmak için can atıyor.

Müzenin küratörü Michael Frank, birbirinden berbat ve itici ama bir o kadar da çekici eserleri sokaklardan, ikinci el mağazalardan veya bit pazarlarından topladıklarını söylüyor.

Bu arada müzenin başlangıcı 1993 senesine rastlıyor. Hikaye antikacı Scott Wilson’un müzenin artık ikonikleşen “Lucy in the Field with Flowers” (aşağıda) isimli yağlı boya resmi çöpünde bulmasıyla başlıyor.

Eşi ve dostlarının bu tarz kötü eserleri toplayıp koleksiyon yapmasını önermesiyle başlayan macera, şimdilerde yeni evi Somerville’de devam ediyor.

Müze ayrıca Boston yakınlarındaki Brookline ve South Weymouth’daki yeni şubeleriyle de meraklılarının karşısında olacak.

www.museumofbadart.org

lucy

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com