Black Mirror yeni bölümleriyle yeni evinde!

1421772448191253319

Bizde de hayli ilgi toplayan ve nefes kesici bölümleriyle seyircisini ekranlara kilitleyen, Charlie Brooker’ın distopik draması “Black Mirror” Channel 4’den yeni evi Netflix’e geçiyor.

Şimdiye kadar üçer bölümden oluşan, iki sezonu ve bir yılbaşı özel bölümü yayımlanan Black Mirror, çarpıcı konularıyla merakla beklenen bilimkurgu dizilerinden.

Netflix’in de iştahını kabartan dizinin yeni bölümlerinin yayın hakkı için, dizinin yaratıcısı Charlie Brooker ve yapım şirketi masaya oturmuş vaziyette.

Henüz ortada tam anlamıyla resmi bir anlaşma yok gibi görünse de, internet üzerinden çalışan medya içerik sağlayıcısı Netflix’in yüzü gülüyor.

Netflix nedir?

Netflix, Kuzey Amerika’nın tamamında, Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Amerika ülkeleri ve bazı Avrupa ülkelerinde (Danimarka, İrlanda, Hollanda, Norveç, İsveç, Finlandiya, Fransa, İsviçre, Belçika, Avustralya, Lüksemburg, İngiltere ve Almanya) hizmet veren internet üzerinden çalışan bir medya içerik sağlayıcısı ve aynı zamanda posta ile DVD kiralama hizmeti veriyor.

1997 yılında Kaliforniya, ABD’de kurulan şirket 2014 yılında 5,5 milyar dolar ciro ve 400 milyon doların üzerinde faaliyet karına ulaştı. 2015 yılının ilk çeyreği itibariyle 40 farklı ülkede toplam 60 milyondan fazla abonesi bulunuyor.

Desteklenen Donanım ve Yazılımlar

Netflix içeriği internet üzerinden birçok farklı cihaz ve yazılım tarafından destekleniyor. ( Safari, Firefox, Google Chrome, Internet Explorer internet tarayıcıları, Android işletim sistemine sahip cihazlar, Apple TV, iPad, iPhone, iPod, Blackberry 10 telefonlar, Google Chromecast, Xbox 360, Xbox One, Windows telefonlar, bunlara ek olarak Samsung, LG, Sony, Sharp, Panasonic, Philips televizyonlar, blu-ray oynatıcılar gibi.)

Netflix hakkında bazı gerçekler:

Dünya çapında 60 milyon abonelik.
Her ay toplam 10 milyar saat izlenme süres.
ABD’de bulunan hanelerin yüzde 36’sı Netflix abonesi.
Abonelerin yüzde 63’ü hizmetten çok memnun olduklarını belirtti.
Netflix’in her bir sunucusu 100 – 150 terabayt disk alanına gereksinim duyuyor.
Yaklaşık 2,200 kişi çalışıyor.
Netflix’te bulunan tüm içeriklerin toplam büyüklüğü bir petabayttan (1 milyon gigabayt ) daha fazla.
Dünya’daki tüm internet trafiğinin yaklaşık yüzde 35’ini oluşturuyor. ( YouTube yüzde 13,2)
Netflix ne yazık ki henüz Türkiye’de hizmet vermiyor.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com