“Asla bedavaya çalışmayın; başkalarının işini baltalarsınız”

yuko_shimizu

Dünyaca alkışlanan Japon sanatçı Yuko Shimizu geçtiğimiz on yılda öğrendiklerini, başarılı olmanın sırlarını Reasons to be Creative 2015 konferansında paylaştı. 

30’unuza geldiğinizde ne yaptınız ya da ne yapmayı düşünüyorsunuz? Bol ödüllü dünyaca ünlü illüstratör Yuko Shimizu para biriktirmeye başlamış, kurumsal işini bırakıp sanat okumaya karar vermiş ve bütün bunların yan etkisi olarak dünyaca ünlü bir illüstratör olmuş.

Tabii ki her şey bir gecede olmamış. Önce üç yıl boyunca para biriktirmiş.

Microsoft, The New York Times ve ikonik grafik tasarımcı Stefan Sagmeister gibi isimlerle işbirlikleri yapan Shimuzu’nun, geçtiğimiz hafta Reasons to be Creative 2015te onu dinlemeye gelenlere söylediği gibi, hayallerini gerçekleştirmek için asla geç değil.

34 yaşında üniversiteye giden ve 18 yaşındakilerin yanında asla yaşını göstermeyen başarılı illüstratörün yine aynı konferansta paylaştığı başarı sırları şöyle:

1. Günde en az bir küçük risk alın

Kırmızı ışıkta geçin veya durak olmayan yerde bir otobüs çevirin gibi şeylerden bahsetmiyorum. Bazı insanların onların imzası olan stilleri vardır; yaptıkları her iş o stilin birer variasyonu gibidir. Aynı şeyi sürekli tekrar etmek beni delirttiği için kurumsal hayatı bıraktım ama müşterilerin değişmez bir iş programı vardır.

Ben her yeni projede daha önce denemediğim (yüzde 10-25 oranında) bir şeyi deniyorum. Bazen yeni bir renk şeması olabiliyor bu ya da daha önce hiç çizmediğim bir şey; belki beni sinirlendiren ama aynı zamanda heyecan veren bir şey.

Eğer projenin içine kattığım yenilik yüzde 50 ise, o zaman ben de deliriyorum ve müşteri de bir daha aramıyor. Yüzde 10 iyidir ve fazla risk taşımaz.

2. Bir işi reddetmek okeydir…

Neden? Çünkü her zaman o işi yapacak başkaları bulunur. Bir işi reddetiğim zaman mutlaka başkalarını öneririm.

Japonya’dan taşınırken bana destek olan çok fazla insan vardı. Bazı profesörlerim birtakım isimler verdiler ve onların isimlerini referans göstermem yetecekti. Nitekim öyle de oldu. Şimdi başkalarına destek olma sırası bende.

3. Müşteriler fotoğrafı illüstrasyondan daha fazla sever, o zaman onlara daha fazlasını verin

Fotoğraf yine iyi bir şey olduğu için, müşteriler de fotoğraf istiyor. Ancak bir art direktör bazı işlerde fotoğrafın “çalışmayacağını” düşünürse, bize iş çıkıyor. Bu durumda fotoğrafın yapamayacağı ne varsa ortaya koymaya çalışıyorum.

4. İyi bir uyukuyu size reva görmeyecekse o projeyi almayın

Herkesin işi çok önemlidir ama tek koşulu sizi uykusuz bırakmak olan işi yapmayın.

5. Bir proje, müşteri başarılı bulmadıkça, başarılı değildir, ben ne düşünürsem düşüneyim

Shimizu’nun bütün işlerini web sitesinde göremezsiniz. Anlattığına göre bazı işler gurur verici olduğu kadar utandırıcı da.

“Ve hepsinin arkasında çok ciddi bir mesai var ve müşteriler bayıldılar o işlere. Müşterinin istemediği kişisel bir başyapıt yaratamazsınız.”

6. Asla bedavaya çalışmayın; başkalarının işini baltalarsınız.

Bir profesyonel olarak hatalar yaparsınız, öğrenirsiniz ve daha iyi olursunuz. Ama bazı hatalar vardır, onları yapmanıza gerek yoktur; çünkü başkaları sizin için zaten yapmıştır. Bu durumda kendimi örnek verebilirim.

Daha önceden çizdiğim bir illüstrasyonu bedavaya verdiğim oldu. Böylece daha çok tanınacaktım. Bazen öyle de olur tabii. Bazen de olmaz. Derken bu konuyu unuttum ve bir gün bir başka illüstratör beni aradı ve aynı müşterinin bedavaya iş istediğini söyledi ve bana ne teklif ettiklerini sordu.

İşte o zaman o müşteriden sanat için para istemediğimi hatırladım. Sanatçıların eserleri bilinsin ve yayılsın diye para almadıkları yaygın bir şeydir, buna sürüklenirler. Sanki bir kazanç gibi gelir ama aslında kayıptır. Bu da benim utanç hikayemdir. Asla böyle bir şey yapmayın. Eserinize “artwork” denir, çünkü bir iştir, çalışmadır.

7. Bazen paradan daha büyük ödüller vardır

Ne zaman vakit bulursam, hayır işi yapmayı severim. Bir profesyonel yaşamınız varsa, o zaman vakit buldukça hayır işi yapın. Eğer değilseniz, üzülmeyin, yapmayın. Kendinizi ilerletin, varmak istediğiniz yere varın, sonra o zamanı yaratırsınız.

yukoart.com

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com