Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali için geri sayım başladı

bifedPoster2 11880649_475800229266876_1066876880028989091_n

BİFED Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’ne sayılı günler kaldı. 22-25 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festivalin yarışma bölümünde 16 film yer alacak.

Yarışma filmlerinin konuları nükleer felaketler ve nükleer atıklardan dijital kirliliğe ve çöp sorununa, küçük ve yöresel tarımdan küresel gıda üretimine, göçten yoksulluğa ve su kaynaklarının tükenmesine, kırsaldan şehre yaşam mücadelesi ve direnişlere uzanıyor.

Tüm dünyada toplumların benzer sorunlarla mücadele ediyor olması şaşırtıcı (belki de çok değil). Sorgulanan konulara bir kaç örnek vermek gerekirse dayanışma hareketleri, yaşam mücadeleleri, kırsal nüfusun hayatta kalma savaşı ve sürdürülebilir-yenilenebilir enerji üretimi mücadelelerinin hükümetler ve çok uluslu şirketlerin engellerine takılarak çevresel bir kâbusa dönüşmesi sayılabilir.

Yarışma filmleri 13 ülkeden

45 ülkeden toplam 180 filmin başvuruda bulunduğu Festival’de yarışma bölümünde 13 ülkeden 16 film yer alıyor. Japonya, Myanmar, Şili, Meksika ve Kore’den gelen filmlerin yarışacağı yapımlar şunlar: Japonya’dan Yönetmenliğini Kana Tomoko’nun yaptığı “A Lullaby under the Nuclear Sky / Nükleer Gökyüzü Altında Bir Ninni”, Kamboçya’dan Kalyanee Mam yönetmenliğinde “A River Changes Course / Yönünü Değiştiren Nehir”, Avusturya, Almanya ve İrlanda ortak yapımı olan “Aftermath, the Second Flood / Sonuç-İkinci Taşkın”. Bu yıl festivalin yarışmalı bölümünde İsveç yapımı iki film var: Fredrik Gertten yönetmenliğinde “Bikes vs Cars / Bisikletler Arabalara Karşı” ve Jesper Wachtmeister’ın yönettiği “Microtopia / Mikrotopia”.

Festivalin yarışmalı bölümüne Türkiye’den üç film katılıyor

Erkal Türek yönetmenliğindeki “Sudaki Suretler”, Turgay Kural’ın filmi “Çibik”, Hasan Basri Özdemir ve Musa Ak’ın birlikte yönettikleri “TURAB”. Fransa’dan katılan Anna Roussillon’ın yönettiği, “I am the People / Ben Halkım” ile Kanada-Fransa ortak yapımı “The Messenger / Ulak”, Su Rynard’ın yönetmenliğini yaptığı filmler. Ayrıca İtalya’dan Paolo Pissanelli’nin filmi “Good Morning Taranto / Günaydın Taranto” ve yine Avrupa’dan,Alman yapımı Sebastian Mez, imzalı “Metamorphosis / Metamorfoz”.

Dünyanın farklı coğrafyalarından Meksika yapımı “Sunu” Teresa Camou Guerrero yönetmenliğinde, Şili’den iki yönetmenli Bettina Perut ve Iván Osnovikoff’un filmi “Surire”, yönetmenliğini Sai Kong Kham yaptığı Myanmar yapımı”, “This land is our land / Bu Topraklar Bizim Topraklarımız”, Güney Kore’den YI Seung-Jun yönetmenliğinde “Wind on the Moon / Ay’daki Rüzgar” filmleri katılacaklar.

Festival Jürisi

Bu yıl Festival Jürisi yapımcı ve senarist Funda Alp, ABD’li belgesel yönetmeni ve insan hakları aktivisti Liz Miller, Yunanlı sinema yazarı Maria Chalkou, belgesel yönetmeni ve yapımcı Manou Khalil, gazeteci ve belgesel yönetmeni Banu Güven, yönetmen Özcan Alper, belgesel yapımcısı Gaye Günay ve Cinemambiente Festivali Yönetmeni GFN kurucusu, sinema yazarı Gaetano Capizzi’den oluşuyor…

Fethi Kayaalp Büyük Ödülü

7000 TL değerindeki Fethi Kayaalp Büyük Ödülü için yarışacak filmlere verilecek heykelcik bu yıl üzüm kütüğünden yapıldı. Festival çantalarını Pınar Tınç Akarsu tasarladı, heykelleri Zeki Dinlenmiş yaptı. Festivalde ikinci olacak filme 5000 TL ve üçüncü filme 3000 TL ödül verilecek.

Öğrenci filmlerine destek için Gaia Ödülü

Bu yıl BIFED’e öğrenci filmlerini desteklemek ve farklı bir yarışma alanı sağlamak için eklenen ve yalnızca öğrenci filmlerinin yarıştığı Gaia Ödülü İşçi Filmleri festivali kurucularından fotoğraf sanatçısı Alaattin Timur, Eurocup Moskova Çevre Filmleri Festivali kurucu yönetmeni Anastasia Laukannen ve sinema yazarı Janet Barış’tan kurulu jüri tarafından seçilen yalnızca bir öğrenci filmine verilecek.

www.bifed.org

12108200_491771577669741_6617064784229978244_n 12108779_491768494336716_9049537287468973704_n

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com