Belgesel fotoğrafçılığa dair her şey bu etkinlikte

FV-2015-poster-50x70-1

Fotoğraf Vakfı tarafından geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen ve yoğun ilgi gören Belgesel Fotoğraf Günleri’nin ikincisi 6-22 Kasım tarihleri arasında gerçekleşiyor.

2. Belgesel Fotoğraf Günleri’nde, çeşitli tematik başlıklar altında, Türkiye’den ve Dünya’nın birçok farklı bölgesinden 106 görsel hikâye izleyici ile buluşturulacak.

Organizasyon kapsamında ayrıca panel, konferans, portfolyo değerlendirmeleri, fotoğraf albümü yayınlamış fotoğrafçılarla sohbetler de yer alacak.

Etkinlikler 6 Kasım Cuma günü Fotoğraf Vakfı’nın Galata Fotoğrafhanesi’ndeki galerisinde açılacak olan “Belgesel Fotoğraf Serileri Afiş Sergisi” ile başlayacak.

Programda yer alan fotoğraf gösterileri, toplumsal olaylara odaklanan “Devlet, Zulüm, İsyan” başlığının yanı sıra, toplumsal cinsiyete yoğunlaşan “Kimlikler Lütfen”; kentsel dönüşümü ele alan “Adres Bulunamadı”; Ermeni toplumunun büyük acısının 100. yılında, bu acıyı anlamak ve hatırlamak amacıyla “Yüzyılın Sesi”; fotoğrafçıların yakın çevrelerini anlattıkları “Yakınımızdakiler” ve güncel sanatın belgesel fotoğraf alanındaki farklı yaklaşımlarını görünür kılan “Fikri Firarda” başlıklarının altında izleyicilerle paylaşılacak.

Davetli olarak programa alınan bu çalışmaların dışında, yapılan açık çağrıya yanıt veren fotoğrafçıların çalışmaları da “Açık Çağrı” ve “Son Seans” başlıkları altında gösterilecek.

2. Belgesel Fotoğraf Günleri’ndeki panellerin 7 Kasım’da yapılacak ilkinde belgesel sinemacılar ile belgesel fotoğrafçılar bir araya gelerek yöntem tartışmasını gündeme taşıyacak.

14 Kasım’daki ikinci panelde ise bu kez fotoğraf editörleri ve fotoğrafçılar, editörlüğü tüm yönleriyle ele alacak, fotoğrafçılıktaki yerini değerlendirecek.

Belgesel fotoğrafçılığın önemli isimlerinden Kemal Cengizkan, geçtiğimiz aylarda yitirdiğimiz değerli röportaj ustası, fotoğrafçı, yazar ve ressam Fikret Otyam’ı anlatacağı bir konferans ile programdaki yerini alacak.

“Yan Oda Etkinlikleri” adı verilen bölümde ise fotoğraf ajansı ve fotoğraf kolektiflerinin temsilcilerinin katılımıyla “Portfolyo Değerlendirmeleri” ve fotoğraf kitabı yayınlamış 14 fotoğrafçının katılımıyla “Kitaplı Sohbetler” yapılacak, organizasyon kapsamında düzenlenen “Fotoğraf Kitabı Tasarım Atölyesi”nin sonuçları paylaşılacak.

Galata Fotoğrafhanesi, Hopİstanbul ve Salt Galata’nın katkılarıyla Fotoğraf Vakfı tarafından düzenlenen 2. Belgesel Fotoğraf Günleri kapsamındaki ücretsiz olan tüm etkinlikler 7-8 Kasım ve 14-15 Kasım tarihlerinde Salt Galata’da; tematik başlıklar altında toplanan fotoğraf gösterimlerinin tekrarı ise 9-13 Kasım tarihlerinde Galata Fotoğrafhanesi’nde izlenebilecek.

6 Kasım’da Fotoğraf Vakfı Galerisi/Galata Fotoğrafhanesi’nde açılacak olan “Belgesel Fotoğraf Serileri Sergisi” de 22 Kasım’a kadar görülebilecek. (İmajlar sırasıyla: Carine Wallauer, Damla Atak, Iveta Vaivode)

www.fotografakademisi.org

Carine Wallauer_Eros Damla Atak_Trans Misafirhanesi Iveta Vaivode_Letonya

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com