Artık bir empati müzesi ve kütüphanesi var

aquacogs

The School of Life kurucularından ünlü konuşmacı Roman Krznaric, Empati Müzesi ve ilişkili kitabı Empathy: Why It Matters, and How to Get It ile karşımızda.

Yukarıda belirttiğimiz kitabın yazarı felsefeci Roman Krznaric, söz konusu Empati Müzesi’ni kurmadan önce dünyayı dolaşmış, empati konusuyla ilgili araştırmalar yapmış bir isim.

Ortaya çıkardığı kitabı, Empathy: Why It Matters, and How to Get It’de (Empati: Neden Önemli ve Nasıl Edinmeli) Krznaric, beynimizin apati veya benmerkezciliğe değil, empati ve sosyal bağlar kurmaya ayarlı olduğunu ama çoğumuzun bu potansiyeli kullanmadığını söylüyor.

Kitap daha eşit, bir o kadar da mutlu ve yaratıcı toplumlara ulaşmanın formüllerini birtakım empati duygusu yüksek olan insanlar üzerinden ortaya koyuyor.

Peki Empati Müzesi nedir?

Empati Müzesi, kişilerin kendilerini başkalarının yerine koymayı öğrendikleri, deneyimledikleri ve ilk aksiyonu ‘A Mile in My Shoes’ olarak geçtiğimiz Eylül ayında Totally Thames festivalin bir parçası olarak hayata geçirilmiş bir proje.

‘A Mile in My Shoes’, ziyaretçilerin kelimenin tam anlamıyla başka insanların ayakkabılarını giyip, yürüyerek, tanımadıkları insanların hikayelerini dinledikleri interaktif bir ayakkabı dükkanı.

Empati kurmayı geliştirmeye ve insan ilikileri konusunda global bir devrim yaratmayı amaç edinen müzenin A Mile in My Shoes enstelasyonu yakında pek çok yeni projeyle birlikte dünyayı dolaşacak. Sergi ve turnenin tarihlerinin ise yine yakında duyurusu yapılacak.

Neden Empati Müzesi’ne ihtiyacımız var?

Empati konusu geçtiğimiz yüzyıllara kıyasla, Barack Obama’dan Dalai Lama’ya, büyük meslek gurularından mutluluk uzmanlarına varana kadar hiç bu kadar popüler, hiç bu kadar herkesin dilinde olmamıştı.

Nörobilim, insanların yüzde 98’inin empati yetisinin olduğunu, ancak empatik potansiyelini tamamıyla kullanabilenlerin azınlıkta olduğunu söylüyor.

Dahası yaşadığımız hiper bireysel dünya düzeninde, kendimiz gibi olmayanlarla empati kuramadığımız için, örneğin giderek yoksullaşan, sürgüne zorlanan insanları anlamakta dahi güçlük çekiyoruz.

Ön yargı daha eşit bir dünya düzeninin oluşmasına gölge düşürüyor. Empati yeniden sahip olmamız gereken en önemli değer olarak karşımıza çıkıyor.

İşte bu yüzden Roman Krznaric’ın empati kitabı ye yarattığı Empati Müzesi dünyaya ve kendimize bakışımızı daha insani bir zemine taşımaya niyet ediyor.

Müzenin amacını anlatan animatif videoyu yarım milyondan fazla insan seyretmiş vaziyette.

Projenin bir diğer ayağı ise, konuyla ilgili yüzlerce kitabı ve filmi online olarak izleme ve okuma şansınızın olduğu Empati Kütüphanesi.

Dünyanın bu ilk dijital empati kütüphanesinde çocuk kitaplarından film klasiklerine kadar, ne ararsanız bulabiliyorsunuz. Tabii ki hepsi empati üzerine.

www.empathymuseum.com

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com