“Boşluk”, Cezayir Salonu’nda gösteriliyor

EPSON DSC Picture Nuran David Calis

Alman Kültür Merkezi’nde, 16 Kasım’da Nuran David Çalış’ın Boşluk adlı filmi gösteriliyor. Ayrıca aynı gün NSU (Nasyonel Sosyalist Yeraltı) “Almanya’da Sağ Terör ve Sonuçları” konulu panel gerçekleşiyor.

Alman Kültür Merkezi (Goethe-Institut Istanbul), 16 Kasım 2015 tarihinde saat 17:00’de Cezayir Toplantı Salonları’nda Nuran David Çalış’ın Boşluk adlı filmini gösteriyor.

Ayrıca aynı gün 19:00’da NSU (Nasyonel Sosyalist Yeraltı) Almanya’da Sağ Terör ve Sonuçları konulu panel yapılacak.

“Boşluk” belgeseli, panelin çıkış noktasını oluşturuyor. Panelin katılımcıları arasında filmde bahsedilen saldırıya uğrayanlar, avukatlar, parlamenterler ve gazeteciler yer alıyor.

NSU terör örgütünün hedef gözeterek işlediği cinayetler, şüphesiz ki Federal Almanya tarihinde 80’li yıllarda gerçekleşen Oktoberfest saldırısının ardından yaşanan en kanlı aşırı sağcı saldırılar oldular. Sekiz Türk ve bir Yunan sivilin yanı sıra bir Alman polis, vahşi bir şekilde öldürüldü.

Bu cinayetlerin 10 yıllık bir zaman dilimi içinde gerçekleştirilebilmiş olması, ne yazık ki Alman adli soruşturma faaliyetlerinin en utanç verici sayfalarından birini oluşturdu. Hem polis, hem de istihbarat örgütleri her açıdan beceriksizce davrandılar. Soruşturmalar tek yanlı yürütüldü. Cinayeti işleyenlerin aşırı sağcı olabilecekleri yönündeki işaretler görmezden gelindi.

Bunun yerine saldırıya uğrayanlar suçlu yerine kondu ve yıpratıcı sorgulardan geçirildiler. Hatta kurbanların aile üyeleri suçlandı ve gerçekle ilgisi olmayan iddialar yoluyla birbirleriyle karşı karşıya getirildi. Yaygın medyada uzun süre “döner cinayetleri” terimi kullanılarak faillerin Türk olduğu yönünde bir izlenim oluşturuldu.

Gerçekler ancak katillerden ikisinin intihar etmesi ile su yüzüne çıktı. Bunun ardından, adli kovuşturma kurumlarının ve anayasayı koruma kurumunun başarısızlığına yönelik pek çok soru ortaya atıldı ve bir parlamento araştırma komisyonu kuruldu. Artık öne çıkan, yaşananların ortaya çıkartılması yönündeki çabalardı.

Fakat bugüne kadar, gizli soruşturmacıların oynadığı rol ve sağcı kesimlerle ilişkileri gibi pek çok soru da yanıtsız kaldı. Kamuoyu bugün hala, aşırı sağcıların işlediği suçların yasal takibatına ilişkin geleceğe dönük ne gibi pratik sonuçlara varıldığını bilmiyor.

Şu anda Münih’te devam etmekte olan NSU davası, hem kurbanların yakınları, hem de avukatları için büyük bir yük oluşturuyor. Dosyalar kaybolmuş, deliller yok edilmiş durumda.

Eğer terörün arkasında yatan nedenleri anlamak istiyorsak, yalnızca bir dava sürecinin hukuki ve siyasi değerlendirmesiyle değil, insan düşmanı bu tutumun kaynaklarıyla da ilgilenmek zorundayız.

Irkçılığın, toplumsal dışlayıcılığın ve şiddetin nedenlerine ilişkin geniş bir toplumsal tartışma sürdürmeliyiz.

Türkiye’de faaliyet gösteren Alman Kültür Enstitüsü olarak, bu tartışmayı kurbanların çoğunun geldiği ülkede de sürdürmeyi ahlaki bir görev olarak değerlendiriyoruz. Çünkü, gerçek demokrasinin ancak kendi toplumunun karanlık yönlerine ilişkin dürüst ve öz leştirel bir tartışmayla mümkün olabileceğine inanıyoruz.

“Boşluk – Federal Almanya’da NSU Terörü – Köln’deki Keup Caddesi Çivili Bomba Saldırısı” başlıklı belgesel film, panelin çıkış noktasını oluşturuyor. Panelin katılımcıları arasında saldırıya uğrayanlar, avukatlar, parlamenterler ve gazeteciler yer alıyor. 

Katılımcılar:

Nuran David Çalış / Film ve Tiyatro Yönetmeni, Yazar (foto)

Katharina König / Almanya Thüringen Eyalet Parlamentosu Sol Parti Milletvekili

NSU Davası Thüringen Eyaleti Araştırma Komisyonu Üyesi

Mely Kıyak / Serbest Yazar ve Gazeteci

Thomas Laue / Schauspiel Köln, Yönetici, Dramaturg

Yavuz Narin / NSU- Eş Davacı Avukatı ve NSU Araştırma Komisyonu Gözlemcisi

Meral Şahin / Köln’deki Keup Caddesi Esnaflar Birliği Başkanı

Miraz Bezar / Moderasyon / Film ve Tiyatro Yönetmeni

Panel

“NSU (Nasyonel Sosyalist Yeraltı) Almanya’da Sağ Terör ve Sonuçları”

Tarih: 16 Kasım 19:00 Cezayir Toplantı Salonları

Hayriye Cad. No:12, Galatasaray

Film Gösterimi:

“Boşluk”

9 Haziran 2014 tarihinde, Köln’de Keup Caddesi’nde bir bisiklete monte edilmiş bir çivili bombanın patlatılmasının üzerinden 10 yıl geçmişti. Bomba, 18 kişinin kısmen ağır yaralanmasına ve çok sayıda dükkanın tahrip olmasına yol açmıştı.

Bu korkak saldırının hedefi, çoğunlukla Türklerin yaşadığı bu sokağın insanları ve onlarla birlikte de bir açık toplumun sunduğu yaşam modeliydi. 2011 yılında, saldırıyı gerçekleştirenin sağ terör örgütü NSU (Nationalsozialistischer Untergrund) olduğu ortaya çıkarıldı.

Halbuki aradan geçen 7 yıl boyunca politikacılar ve polis, bu eylemin yabancı düşmanı bir arka plana sahip olmadığı görüşünü savunmuştu. Soruşturmaların hedefine çevrede yaşayanlar oturtulmuş, saldırının kurbanlarına potansiyel suçlu muamelesi yapılmıştı.

Film: “Boşluk”

Yönetmen: Nuran David Çalış

Tarih: 16 Kasım 17:00

Yer: Cezayir Toplantı Salonları

Hayriye Cad. No:12, Galatasaray

Nuran David Çalış / Yönetmen

Nuran David Çalış 1976 yılında Ermeni-Yahudi asıllı Türkiyeli göçmen bir ailenin oğlu olarak Bielefeld’te dünyaya geldi. Çalış Münih’te Otto-Falckenberg-Schule’de sahne yönetimi eğitimi aldı ve hiphop grupları için müzik klipleri yaptı.

Halen rejisör, tiyatro ve senaryo yazarı olarak çalışan Çalış, yapıtları ve sahneye koyduğu oyunlarla, aralarında edebiyat dalında 2006 Bavyera Sanat Destek Ödülü ve 2014 Tarabya Kültür Akademisi Ödülü’nün de yer aldığı pek çok ödül aldı.

2008’de ilk sinema filmi Annem, Erkek Kardeşim ve Ben gösterime girdi. 2010’da Alman devlet televizyonu ZDF için Frank Wedekind’in Sabah Uyanmak, 2012’de Georg Büchner’ın Woyzeck adlı yapıtlarını sinemaya uyarladı.

2011’de ilk romanı Ay, Bizim Güneşimiz S. Fischer Yayınevi’nden çıktı. Son olarak Köln’de Keup Caddesi’ndeki bombalamanın onuncu yılı anısına bu caddede oturanlarla ve mağdurlarla birlikte gerçekleştirdiği Boşluk- Bir Parça Keup Caddesi adlı filmi büyük yankı uyandırdı. Nuran David Çalış halen Münih’te yaşıyor.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com