27. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin afişi Selçuk Demirel’den

24046814872_5201203618_o

Bu yılki teması “Bakış ve Ses” olan 27. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin 28 Nisan – 08 Mayıs 2016 tarihleri arasında gerçekleşeceği açıklandı. Festival afişi ise dünyaca ünlü çizer Selçuk Demirel’in imzasını taşıyor.

Dünya ve Türkiye sinemasının en yeni ve güncel örnekleriyle, sinema tarihine damga vuran filmleri bir araya getiren seçkilere, sinemaya dair bilgi ve düşünce paylaşımının yoğun bir şekilde yaşandığı söyleşi ve atölyelere 2016’da da yer verecek olan festival ekibi, tarihin netleşmesiyle birlikte çalışmalarını hızlandırdı.

Ankara Uluslararası Film Festivali’nin kalbi yine Kızılay Büyülüfener Sineması’nda atacak. Ayrıca festival coşkusunu başkente yayma amacıyla etkinlik ve gösterimler birçok farklı mekâna da taşınacak.

Sinemayla dolu günleri 27. kez müjdeleyen ve 28 Nisan – 8 Mayıs 2016 tarihleri arasında gerçekleşeceği duyurulan Ankara Uluslararası Film Festivali’nin afişi ve teması belli oldu.

Başkenti sinemaya doyuran Festival’in düzenleyicisi Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı’ndan yapılan açıklamada, 2016 temasının neden “Bakış ve Ses” olduğu belirtiliyor:

Filmde bakışın düzenlenmiş olması, bu düzenlemenin politik ve ideolojik bir sorun olarak tartışmalara yol açması çıkış noktamız oldu.

Filmler, bakış üzerine geliştirilen tartışmaları duymazlıktan gelerek seçtikleri etkin-edilgin, dolaylı-dolaysız, taraflı ya da tarafsız bakış açılarını sürdürürler.

Bakış bir güç ve egemenlik gösterisine dönüşürken sesi de yanına alarak daha da güçlenir. Kimi kez işitsel dünya görünen bakıştan daha geniş olabilir.

Bakışın da yer aldığı çerçevenin dışından izleyiciye seslenerek filmin anlam yaratma işlevini üstlenir. Bu nedenle bu yıl Ankara Film Festivali, izleyicisinin bakışını filmsel bakış ve sese yönlendirmeyi seçti.

Festival, şimdiye dek birçok önemli unsurun yanı sıra her seneye özel hazırlanan afişleriyle de özdeşleşmişti. Bu yönüyle takipçilerin bakışına hitap eden ve aynı zamanda temadaki “bakış” boyutunu da renkli bir şekilde vurgulayan 27. AUFF afişi ise dünyaca ünlü çizer Selçuk Demirel’in imzasını taşıyor.

“Bakış ve ses”in buluşmasıyla artan sinemasal etkiye, Demirel’in usta çizgileriyle daha güçlü bir şekilde dikkat çekiliyor.

Çalışmalarını ve yaşamını, 1978 yılında 24 yaşındayken yerleştiği Paris’te sürdüren Selçuk Demirel, çizgi çizmeyi bir yaşam biçimi olarak gördüğünü, bunun kendisi için nefes alıp vermek kadar doğal ve hayati bir refleks olduğunu belirtiyor.

Şehirlere, doğaya ve hayvanlara olan tutkulu sevgisi, yapıtlarında peşine düştüğü şiirsel anlatımla birlikte gözlerimizin önüne seren sanatçı, aynı zamanda bir sinema tutkunu.

Selçuk Demirel’in çizgileri, 1974 yılından beri başta Fransa olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde gazete, dergi ve kitaplarda yayınlanıyor.

Le Monde, Le Monde Diplomatique, The Washington Post, The Wall Street Journal ve The New York Times gibi yayınlarda yer alan çizgilerinin yanı sıra Demirel, düzenli sergiler açmaya da devam ediyor.

Sanatçının desen albümleri, çocuklar için yazıp resimlediği ve değişik yazarlarla birlikte imza attığı 50’ye yakın kitabı bulunuyor.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com