David Bowie gibisi bir daha gelmeyecek!

File photo of David Bowie performing during a concert in Vienna

Popüler müzik tarihinin en özel, en yaratıcı, en biricik ismi David Bowie 69 yaşında bu gezegendeki yaşamını, yine bu gezegenin baş belası olan kanserden yitirdi. O gençliğimizdi, rüyalarımızdı, umuttu, ışıktı…

Bugün karanlık bir Pazartesi’ye uyandık. Resmi Facebook sayfasından duyurulan haber çığ gibi yayıldı; müziğiyle, yaşamıyla, ayrıksılığıyla tüm dünyanın kalbine dokunan David Bowie ölmüştü. Kimse onun 18 aydır kanserle boğuştuğunu bilmiyordu.

Bowie’nin oğlu Duncan Jones’un Twitter’da babasıyla birlikte çekilen çocukluk fotoğrafıyla birlikte paylaştığı gibi, ölümünün gerçek olduğuna inanmak o kadar zor ki.

CYa6hjaWEAEzMMK

Yaklaşık 140 milyon plak satışıyla Pop müziğin en başarılı müzisyenlerinden biri olan, Brixton doğumlu Bowie, 60’lı yılların sonundan günümüze, ürettiği her parçayla, yaptığı müzikle tarif edilmesi zor, kendine özgü bir insandı. Ve böyle bir sanatçı bir daha bu gezegene gelmeyecekti işte.

1969’daki ilk hiti “Space Oddity” ile tüm dünya onu alkışlamıştı. Rhythm’n’Blues, Rock, Pop, Soul karışımı olan ve bir o kadar da farklı, son derece deneysel ve kendine has bir stile sahip bu parça, onun ne kadar sınıflandırılamaz olduğunu ortaya koymuştu.

Yetmişlerle birlikte tüm müzik stillerini yerle bir etmek, dış görünüşünü her daim değiştirip farklı karakterlere bürünmek artık onun markası olmuştu. Evet, David Bowie gerçekten de benzersizdi.

“The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars” için biseksüel “Ziggy” olmuş ve 1972’den itibaren Rock-Süperstar’ı olarak anılmaya başlamıştı. Müzik arenalarını bazen “Major Tom”, kimi zaman soluk benizli “Thin White Duke” ya da Frank Sinatra görünümlü “Young American” olarak doldurmuştu…

Sanatsal bir kriz yaşadıktan sonra 90’larda, bazı eleştirmenlerin haksız yere fikirsiz bulduğu 18. albümü “Black Tie White Noise” kendi ifadesiyle en iyi solo plağıydı, onu eleştirenler de hemfikirdi.

Müzik kariyeri kadar olmasa da, sinema kariyeri de spektakülerdi David Bowie’nin. Örneğin hafızalarımıza kazınan Nicholas Roegs’in 1976 yapımı bilimkurgu filmi “The Man Who Fell To Earth”de başrolde oynamış ya da “Basquiat”nın yaşamının konu edildiği aynı isimli filmde Andy Warhol’u canlandırmıştı…

Eskilerin süper modellerinden Iman Abdulmajid ile evli olan Bowie, geçtiğimiz Cuma, yani 69. yaşına bastığı günde, hepimizi heyecanlandıran 25. albümü “Blackstar”ı piyasaya sunmuştu…

Sen hiçbir zaman unutulmayacaksın David.. Bowie.. İnsan..

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com