“Almanlar bir şeye başlayınca, durmak bilmiyorlar”

11870734_910402962328679_8069533391778507517_n

Suriyeli mülteci Firas Alshater’in tiye aldığı ve bir nevi standup gösterisine dönüştürdüğü mülteci meselesi ilk kez bir YouTube kanalında.

Almanya’nın Türk işçiler için acı vatan olması üzerinden yıllar geçti; şimdi ise Suriyeliler var. Onlar için bu vatan ne kadar acı, ne kadar tatlı, kendisi de Suriyeli bir mülteci olan Firas Alshater anlatıyor.

‘Kim bu Almanlar’, diye soruyor Firas Alshater, yakında “Zukar” (Şeker) ismiyle bir web dizisine dönüşecek olan ilk videosunda. Bu ilk videodaki konuşmasını sizin için çevirdik:

“Selam millet, sizin için hazırladığım ilk videoma hoş geldiniz. Benim ismim Firas Alshater ve iki buçuk yıldır Berlin’de oturuyorum ve Suriye’den geliyorum.

Bugün size ilk kesme şekerimden bir parça göstereceğim… Suriye’de eğer o sırada çektiğim filmler yüzünden hapiste değil idiysem, film çekerdim. O zamanlar Suriye şöyle bir yerdi… Ve Berlin ise böyle.. Bugün ise Suriye böyle görünüyor, Berlin ise böyle..

Bu yüzden Berlin’de olmayı tercih ediyorum.. Sadece Almanca’yı değil, aynı zamanda buranın insanlarını tanımak istiyorum. O yüzden Almanları tanımak istiyorum.. Almanlar böyle mi?.. Yoksa böyle mi?..

Bunun üzerine bir deney yapmaya karar verdim. Hani şu meşhur videoyu biliyorsunuzdur; sakallı biri, önünde şöyle bir yazı levhasıyla sokakta durmuştu: “Ben Müslümanım, bizi terörist zannediyorlar. Bana güveniyorsanız, gelin sarılın.” 

Ben de bunun aynısını Berlin’de yaptım. Alexander Platz’ın tam göbeğinde, gözlerimi kapatarak durdum ve bekledim. Ve bekledim. Ve bekledim… Ve ilk ne oldu biliyor musunuz?… Eh, ne yapalım, benimle Selfie çeken belki bir turistti ama birkaç denemeden sonra insanlar gerçekten gelip beni kucaklamaya başladılar. Biri geldi, sonra biri daha, sonra biri daha…

Eğer Almanlar bir şeye başladıysalar, o zaman hiç durmak bilmiyorlar… Anladım ki Almanların daha uzun bir süreye ihtiyaçları var. Ama sonra durdurulamaz oluyorlar. O yüzden entegrasyon bence olacak.. Bir gün… Bay bay”

www.zukar.org

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com