‘TTIP durdurulsun’ kampanyasının kazananları belli oldu!

KR_160205_eyesclosed_TIPP

Greenpeace’in dünyanın en büyük ticari anlaşmasının karanlık yüzüne dikkat çekmek için başlattığı “Stop TTIP – help Greenpeace to shed a light on the dark side of TIPP” kampanyasının kazananları belli oldu.

Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) anlaşması olarak bilinen, Greenpeace’in bu anlaşmayı durdurmaya yönelik jovoto ile sürdürdüğü kampanya yarışmasının kazananları belli oldu.

Jüride yer alan isimler şöyleydi: Greenpeace’ten Björ Jettka, Volker Gassner ve Markus Beckedahl, netzpolitik.org blogunun genel yayın yönetmeni, politik aksiyon sanatıyla ilgili ikili düşünceler yaratmasıyla bilinen “Zentrum für politische Schönheit”ın kurucusu Philip Ruch.

2007’de Berlin’deki Hochschule der Künste üniversitesi bünyesinde Bastian Unterberg tarafından kurulan jovoto, fikirli kampanya ve aksiyonların yaratıcısı olarak bilinen, bugüne kadar 800 binden fazla kreatif insanın brainstorming yaparak yaratıcı işlere imza attığı bir nevi “crowdstorming” platformu.

Jürinin seçtiği işlerin üç kazananından biri olan Romanyalı mimar Epure Lazar Mihail iki işiyle yer alıyor. Birincisi “Between the lines” isimli çalışma. Bu grafik çalışmada, TTIP konusunun satır aralarına dikkat çekiliyor.

Diğer iş ise Mihail’in meslektaşı Alexandru Voinescu ile birlikte tasarladığı “eyes closed/hands tied/mouth open” isimli çarpıcı kampanya.

Diğeri ise Berlinli tasarımcı Annika Beckmann’ın “Hormones go haywire” isimli serisi. Seride bugüne kadar yasak olan ve anlaşma olduğu takdirde yiyeceklerin ve kozmetik ürünlerinin muhteviyatında yer alacak olan katkı maddelerine dikkat çekiliyor.

Önümüzdeki haftalarda “Stop TTIP” kampanyasının kazananlarının motifleri online ve offline olarak Greenpeace’in ve jovoto’nun resmi sitesinde görülebilecek.

Screen-Shot-2016-01-26-at-16.40.05 Screen-Shot-2016-01-26-at-16.44.53 hands_bigger mouth_bigger

 

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com