Türkiye sineması Festival Scope’ta!

FestivalScope_Logo

18 Şubat’ta başlayacak olan !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin bu yılki yeniliklerinden biri de, Festival Scope ile ortaklaşa yapacağı “New Cinema from Turkey” seçkisi.

Dünyada dördüncü, Türkiye’de ise ilk kez gerçekleşecek olan proje kapsamında, !f İstanbul’da gösterilecek 2016 Türkiye yapımı filmler, festivalle aynı anda, online olarak uluslararası sinema profesyonelleriyle buluşacak.

Film profesyonellerinin yakından takip ettiği ve film festivali kültürünü uluslararası alandaki sinefillerle paylaşıp çoğaltan Festival Scope’un geçen yıl ilk kez Venedik Film Festivali ile başlattığı online film prömiyerleri projesinin dördüncüsü !f İstanbul ile ortaklaşa gerçekleşecek.

Şu anda Rotterdam ve Meksika Distrital film festivalleri ile devam eden proje, Türkiye’de ilk kez !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali ile yapılacak.

18-28 Şubat tarihleri arasında yayında kalacak olan “New Cinema from Turkey” başlıklı seçki sayesinde, !f İstanbul’da gösterilecek 2016 Türkiye yapımı filmler uluslararası sinema profesyonelleriyle buluşacak.

Online olarak yayında olacak “New Cinema from Turkey” başlıklı seçkide; Ali Kemal Çınar’ın Keş!f Uluslararası Yarışma’da gösterilecek.

Kürt sinemasındaki gelenekleri yıkan, eğlenceli ve şaşırtıcı filmi “Gizli”; dünya galasını !f İstanbul’da yapacak.

Aşk & Başka Bi’ Dünya Yarışması’na Türkiye’den katılan Melis Birder ve Berke Baş belgeseli “Bağlar”;

Festivalin Karanlık & Köşeli bölümünde yer alan, Pınar Sinan’ın ilk filmiyle tuhaf ve cesur bir hikâyeyi anlattığı gerilim filmi “Ceset”;

Derya Alabora’yı evini korumak için her türlü caniliği yapmaya ant içmiş Naciye rolünde izleyeceğimiz, Lütfü Emre Çiçek’in Screamfest’te dünya prömiyerini yapan korkusu “Naciye”;

Esen Işık’ın Pippca Bacca’ya ithaf ettiği, dört karakterin kendilerinden daha güçlü olan karakterler karşısında nasıl değiştiklerini anlatan ilk kurmacası “Köpek”;

Melisa Üneri’nin Finlandiya ve Türkiye arasında geçen, hem babasını hem de babaannesini kameraya çekerek samimi bir aile belgeseli yarattığı “Babasının Kızı”;

Rüzgâr Buşki’nin yönettiği, 2013 Haziran’ında İstanbul’da geçen, direnişin rengarenk filmi “#direnayol”un yanı sıra, !f İstanbul’un “Türkiye’den Kısalar” bölümünden Yakup Tekintangaç’ın “Azad”, Ziya Demirel’in “Salı”, Leyla Toprak’ın “Uzak mı…”, Fatma Belkıs ve Emre Birişmen’in “Hepgece” Serkan Ertekin’in “Aidiyet”, Derya Durmaz’ın “Gri Bölge” ve Süheyla Schwenk’in “Meral, Kızım” adlı kısaları gösterilecek.

Festival Scope nedir?

Festival Scope, dünyanın en iyi film festivallerindeki filmleri izlemek isteyen sinefillerin yeni platformu. Kullanıcılarına film festivalleriyle işbirliği içerisinde oluşturulmuş film seçkileri sunarak yeni yetenekleri ekranlarından keşfetmelerini sağlıyor. Sınırlı sayıda koltuk ve sürelere sahip Festival Scope’un arzusu, dünyanın dört bir yanındaki film dostlarını kaliteli bağımsız sinemayla buluşturmak.

www.ifistanbul.com

Azad Baglar Ceset Naciye

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com