Biraz azınlık kiralamak istemez miydiniz?

Screen Shot 2016-02-24 at 19.33.11

Oscar ödül törenine bir şey kalmadı. Adaylar arasında tek bir siyahi kadın veya erkek oyuncu yok. New York’lu Arwa Mahdawi, “Rent A Minority/Bir Azınlık Kirala” sitesiyle duruma tokat gibi ayna tutuyor.

Oscar’a hiçbir siyahi oyuncunun aday olmaması, hem seçici yaşlı jürisiyle, hem de beyazların hakimiyetindeki endüstride rol kapabilen siyahi oyuncuların gerçekten azınlıkta olmasıyla alakalı.

Bu sistematik ayrımcılık kongrelerde, ödül törenlerinde, medyada, kısacası endüstrinin tüm alanlarında baş gösteriyor. Yaşlı beyaz adamların yönetiminde siyahi azınlıklara söz hakkı hala yok.

Bu duruma karşı gelenler, en azından bir törende sahneye çıkmalarını sağlasalar da, sahnede fazla kalmayıp hemen vedalaşmalarını isteyenler aynı zamanda.

Endüstrinin bu tutumunu mizahi bir tavırla eleştiren ve büyük dalgasını geçen New York’lu Arwa Mahdawi’nin yarattığı web sitesi “Rent A Minority/Bir Azınlık Kirala” tek kelimeyle muhteşem!

Burada herkes duruma ve şartlara göre bir azınlığı kiralayabiliyor. Tabii ki beyazların beğenilerine uygun bir şekilde. Elbette “fazla siyah”, “fazla Müslüman”, “fazla feminist” görünmüyorlar. Neticede kiralanan azınlıkla bayazların kendilerini rahat hissetmeleri aslolan..

Daha fazla söze gerek yok, inceleyin…

rentaminority.com

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com