Can Akgümüş’ün yutulmuş evreninden…

12768106_492394717616456_529546233712280158_o

Can Akgümüş’ün son dört yılda odaklandığı fotoğraf serilerinden yola çıkan sergi, ismini sanatçıya bu yıllarda eşlik etmiş Ursula Le Guin’in “Yerdeniz” hikayelerinden alıyor.

4 Mart Cuma günü Artnivo’da açılacak olan Can Akgümüş’ün “Yutulmuş” isimli fotoğraf sergisi, insanın ve doğanın döngüselliği üzerine oluşturulmuş bir anlatı olarak şekilleniyor.

Yutan ve yutulan metaforları, döngü halinde birbirinden beslenen ve böylece yenilenen bir varlığa benzetiliyor. Etken ve edilgen roller yer değiştirerek hiyerarşisi tahmin edilemeyen bir hareketle, yerine alt üst olmuş, biraz karanlık ama içinde parıltılı hazineler saklayan, zamandan ve tanıdığımız gerçeklikten bağımsız bir evren bırakıyor.

“Hazineler”, “Paralel Evrenler”, “Aynanın Hafızası, “Unutma Bahçesi” ve “Islak Rüya” serilerinden alınan fotoğraflar, Akgümüş’ün betimlediği yutulmuşluğun farklı hikayelerini görselleştiriyor.

Plato’nun tanımladığı biçimde kendini yiyen sirküler bir yapısı olan, kendisi dışında göreceği ve duyacağı başka bir şey olmadığından göze ya da kulağa ihtiyacı kalmayan, yaratılışındaki tasarı nedeniyle kendi artığıyla beslenebilen, küresel formunda hareket eden, ayaksız ve elsiz bir evren modeli gibi, Akgümüş’ün yutulmuş evreni de, sürekli kendi kuyruğu peşinde olan bir yılanı anımsatıyor.

Can Akgümüş hakkında:

1987’de Ankara’da doğdu. İstanbul’da çalışıyor ve yaşıyor. Malzeme olarak fotoğrafı, görünen gerçekliği kayıt altına alması ve bunun bellek, tarih ve toplum ile olan ilişkileri üzerinden yeniden üretilmesiyle oluşan döngünün bir saptaması olarak kullanıyor.

Çalışmalarını, Türkiye sınırları dahilinde, sürekli yer değiştirerek, kent yaşamı, kent yaşamının doğal döngüsü ve bireyler üzerindeki etkilerini mesafeli ve yorumlayıcı gözlemleriyle üretiyor.

Kişisel hafızasıyla ortak hafıza arasında yeni ilişki yolları arıyor. Sanatçı Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde İktisat üzerine lisans eğitimi gördü. Çeşitli karma sergilere katıldı.

www.artnivo.com

Can Akgümüş
Yutulmuş / Swallowed
04.03.-02.04.2016
Açılış: 04 Mart Cuma 18:30

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com