Miyazaki’nin animasyon software’i bedava!

7160cebfe569e872353ce78e755ad783

Hayao Miyazaki başarısını, vizyonu ve harikulade ekibinin dışında, 1994’ten beri kullandığı meşhur Toonz software’ine de borçlu. İşte bu software 26 Mart’tan itibaren OpenToonz olarak ücretsiz indirilebiliyor.

Kagliostro’nun Şatosu, Prenses Mononoke, Yürüyen Şato, Küçük Deniz Kızı Ponyo… Bu filmler, Walt Disney, Steven Spielberg ve Orson Welles ile karşılaştıran, Time dergisinin dünyanın en etkileyici insanlar listesinde yer verdiği Japon yönetmen Hayao Miyazaki‘nin dünya çapında ilgi görmüş animasyon filmlerinden bazıları.

Peki herkesi kucaklayan Miyazaki’nin filmleri neden başarılı? Bu başarının arkasında yatan formül ne? Yönetmenin filmlerini eşsiz yapan ve tüm vizyonunu ortaya serebildiği mutfağının, bütün filmlerinin piştiği tezgahının adı Studio Ghibli. Dünyanın en iyi anismasyoncuları bu mutfakta çılgın ve fantastik hikayeler pişiriyor.

Cartoon Brew‘in haberine göre Miyazaki vizyonu ve harikulade ekibinin dışında, başarısını 1994’ten beri kullandığı meşhur Toonz software’ine de borçlu. İşte bu software 26 Mart’tan itibaren OpenToonz olarak ücretsiz indirilebiliyor.

Üstelik Ghibli’ye özel geliştirilen uygulamalar da dahil. Örneğin rüzgarda sallanan ağaçlar ve Miyazaki filmlerinin markası haline gelen sonsuz koşu efektleri gibi.

Studio Ghibli’nin Executive Imaging Director’u Atsushi Okui’nin Toonz’un web sitesinde verdiği ifadeye göre, bu software’in ortaya çıkmasına Prenses Mononoke filmindeki çizimlerin karmaşıklığı neden olmuş.

“İhtiyaç duyduğumuz software, elle çizilmiş animasyonları, dijital olarak hazırlananlarla kusursuz birleşmesine imkan sağlamalıydı. Ancak o takdirde anmisyonlarımızın kalitesinden ödün vermemiş olacaktık.”

Japon medya kuruluşu Dwango bir süre önce 2D-Animasyon-Software’i Toonz’u İtalya kökenli Digital Video’dan devraldı. Bu devirle birlikte software’in Open-Source versiyonu yayınlandı. Software’in ücretli versiyonu olan Toonz Premium’u da satın alabiliyorsunuz.

Digital Video’nun patronu Claudio Mattei, ücretsiz indirme olanağı sayesinde, Toonz software’in animsayon alanında birinci sıradaki yerini garantileyeceğine inanıyor.

Animasyon alanında Miyazaki esintili filmlerde de artış olur mu bilemeyiz ama genç animasyoncular ihtiyaç duydukları animsayon software’lerine ütopik paralar ödemek zorunda kalmayacaklar.

1458572551Wind2 e3bf647c9b338ebe2adec97db6e78776 efc5e811ca68b7ccb80841cc8d566ad4

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com