Bu hafta sinema aşkına köprüde buluşalım!

357274

35. İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen “Köprüde Buluşmalar”da, deneyimli sinemacılar ve sektöre yeni girecek olan sinema öğrencileri için yol gösterici nitelikte panel ve sinema dersleri yer alıyor.

Köprüde Buluşmalar, Film Geliştirme Atölyesi ve Yapım Aşaması Atölyesi ile sinemacılara uzun metraj kurmaca, belgesel projelerinin ve post-prodüksiyon aşamasındaki filmlerinin ilk uluslararası sunumunu yapmaları için olanak yaratıyor.

2006 yılından bu yana 40 filmin tamamlanmasına ön ayak olan ve 42 farklı projeye yaklaşık 600 bin Avro kaynak yaratan Köprüde Buluşmalar, 11. yılında da yeniliklere devam ediyor.

Türkiye’den ve komşu ülkelerden yapımcı, yönetmen ve senaristleri, uluslararası sinema profesyonelleriyle bir araya getiren Köprüde Buluşmalar, Yapım Aşaması Atölyesi’nde seçilen bir filme Anadolu Efes tarafından, üç yıldır olduğu gibi bu yıl da filmin tanıtımı için 30.000 TL ödül verilecek.

35. İstanbul Film Festivali kapsamında, sinemaseverleri, sinemacılarla bir araya getiren “Köprüde Buluşmalar” Anadolu Efes’in desteğiyle 8-14 Nisan tarihlerinde 11. kez gerçekleştiriliyor.

Paneller ve Sinema Dersleri

Köprüde Buluşmalar kapsamında, deneyimli sinemacılar ve sektöre yeni girecek olan sinema öğrencileri için yol gösterici nitelikte panel ve sinema dersleri düzenleniyor. Sinema profesyonellerinin katılımıyla gerçekleşen panellerde ortak yapımlar, finans kaynakları, yeni medya ve dağıtım kanalları gibi konuşmacılara odaklanılıp olası işbirlikleri ve çözüm önerileri üzerinde duruluyor.

Köprüde Buluşmalar Panel ve Sinema Dersleri Programı:

11 NİSAN, Pazartesi

10.00-12.00 Sanal Gerçeklik (Virtual Reality-VR) ve Sürükleyici Hikâye Anlatımı Deneyimi

Konuşmacılar:Arne Ludwig (HEADTRIP Yöneticisi), Benedict Moran (Belgesel Sinemacı), Alper Özyurtlu (Kurucu -Timelooper), Turhan Yiğitbaş (Kurucu Ortak, Geliştirici – Gamester)

Moderatör: Müge Özen (Yapımcı – AC Film)

Mekân: Aynalı Geçit

İki bölümden oluşacak bu panelde sanal gerçeklik (VR) teknolojisi ve etrafındaki tartışmalar irdelenecek, katılımcılara VR deneyimi sunulacak.

İlk bölümde VR alanında çalışmalar yapan yönetmen, yapımcı ve oyun tasarımcısı profesyoneller, VR’ın gelişiminin hikâye anlatımına, yapım sürecine ve izleyici deneyimine getirdiği yeni boyutları tartışmanın yanı sıra katılımcılarla bilgi ve deneyimlerini paylaşacaklar.

13.30-15.30 Atölye: 360 Derece Sinema Deneyimi

Sinema dersinin ikinci kısmında ise katılımcılar birbirinden farklı VR içeriklerini deneyimleyecekler ve bu gerçekliğin yaratıcılarıyla birebir konuşma fırsatı bulacaklar.

Kontenjan 20 kişiyle sınırlı. Atölyeye katılım için onthebridge@iksv.org adresine CV’nizi göndermeniz isteniyor.

16.00- 17.30 Film Independent and Global Media Makers

Konuşmacılar: Maria Raquel Bozzi (Eğitim & Uluslararası Girişimler Direktörü – Film Independent), Karin Chien (Yapımcı – dGenerate Films), Kelly Thomas (Yapımcı – Extraordinary Renditions)

Moderatör: Evrim Kaya (Eleştirmen)

Mekân: Aynalı Geçit

Film Independent platformunun tanıtımının ardından bağımsız film yapımına dair deneyimler paylaşılacak. Ayrıca FAS, Ürdün, Mısır ve Türkiye’nin de yer aldığı Global Media Makers üzerine sunum yapılacak ve katılımcılara bilgi verilecek.

12 NİSAN, Salı

TANIŞMA TOPLANTISI

10.00-11.30 Fonlar ve Marketlerle Tanışın

Katılımcılar:Alice Guilbaud (Sektör Koordinatörü – Les Arcs Paris Coproduction Village), Jovan Marjanovic (Sektör Yöneticisi – Cinelink), Mira Staleva (Sofia Meetings Yöneticisi), Lindsay Peters (Market ve Sektör Direktörü – Frontieres International Co-production Market), Fabienne Moris (Programcı- Fid Lab)

Moderatör: Yamaç Okur (Yapımcı – Ay Yapım)

Mekân: Aynalı Geçit

Kamu fonu ve market temsilcileri, temsil ettikleri platformların yanı sıra ortak yapım ve finansman aşamaları hakkında bilgi verecekler.

11.30- 12.30 Festivallerle Tanışın

Katılımcılar: Karel Och (Artistik Direktör – Karlovy IFF), Prune Engler (Temsilci – La Rochelle Film Festival), Zviad Eliziani (Yönetici – Batumi Int. Art-House FF), Kim Yutani (Programcı Programmer -Sundance FF), Elad Samorzik (Artistik Direktör – Jerusalem FF), Paolo Bertolin (Programcı – Venice FF), Freddy Olsson (Programcı – Göteborg Int. FF), Julia Sinkevych (İdari Yapımcı – Odessa FF)

Moderatör: Yamaç Okur (Yapımcı – Ay Yapım)

Mekân: Aynalı Geçit

Uluslararası film festivallerinin temsilcileri, festivallerin yapısı, başvuru ve katılım şartları hakkında bilgi verecekler.

13:30-15:30 Tür Sinemasına Bakış

Konuşmacılar:Jan Doense (Yapımcı – House of Nether Horror), Lindsay Peters (Market ve Sektör Direktörü – Fantasia International FF), Müge Büyüktalaş (Yapımcı – MO Film)

Moderatör:Kaya Özkaracalar (Doç.Dr., Öğretim Üyesi)

Mekân:Aynalı Geçit

Geçmişte, ucuz gerilim filmleri “tür filmleri” olarak anılıyordu. Ancak günümüzde “tür filmleri,” It Follows, The Witch, Turbo Kid ve Baskın gibi filmlerin başarılarından hareketle, nitelikli film festivalleri ve sanat filmi izleyicileri tarafından “kabul” görmeye başlamıştır.

Bu sinema dersi, tür filminin temel kavramı olan türün yüceltilmesini (elevated genre), daha kolay pazarlanmasını ve yeni platformlar aracılığıyla geliştirilen teknolojilerin tür filmi yapımcılığını nasıl eşsiz bir yere taşıyacağını tartışacak. Bu kapsamda, Can Evrenol’un Baskın filmi incelenecek. (Üstteki foto)

16:00-17:00 Film Yapan Kadınlar

Konuşmacılar: Petter Mattsson (Proje Yöneticisi – Swedish Film Institute), Aslı Özge (Yönetmen), Mollye Asher (Operasyon Yöneticisi – Gamechanger), Alessia Sonaglioni (Proje Yöneticisi – Eurimages)

Moderatör:Zeynep Dadak (Yönetmen)

Mekân: Aynalı Geçit

Bu panelde özellikle İsveç Film Enstitüsü, Eurimages ve Gamechanger Film gibi kurumların stratejileri göz önünde bulundurularak Avrupa ve ABD’de film endüstrisinde kadının yeri ve toplumsal cinsiyet eşitliği tartışmalarıyla, kadınların sinemasını şekillendiren faktörler, şablonlar ve projeler ele alınacak.

13 NİSAN, Çarşamba

15:00-16:30 Yaratıcı Yapımcılık: Yapımcının Gözünden Yaratıcı Süreç

Konuşmacı:Gavin Humphries (Yapımcı Producer -Quark Film)

Moderatör:Tunç Şahin (Yönetmen, Yapımcı – Bir Film)

Mekân:Galatasaray Üniversitesi Aydın Doğan Oditoryumu

Yapımcı Gavin Humphries, kurmaca ve belgesel projesi geliştirme sürecine dair deneyimlerini aktaracak ve şu sorulara cevap arayacak: Geliştirme ya da yapım desteğine başvurmak için en uygun zaman nedir? Fonları, sizi desteklemeleri ya da desteklerini sürdürmeleri için nasıl ikna edersiniz? Filminizin hazır olduğunu nasıl anlarsınız?

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com