Fotokopi dergiciliğin festivali başlıyor!

13000324_227956777563913_7645180695632478086_n

Yurtiçi ve yurtdışından “kendin yap” kültürünü benimsemiş bağımsız yayınların katılımıyla gerçekleşecek olan FanzineIST Festival’in tarihleri 22 – 24 Nisan 2016.

FanzineIST Festival, üç gün boyunca İspanya, İsveç, Yunanistan, İtalya, Bulgaristan, İsviçre, Avusturya ve Türkiye’den 80’in üzerinde bağımsız yayıncıyı fanzinlerini paylaşmak üzere okuyucularıyla buluşturuyor.

Tasarım Atölyesi Kadıköy, Neverland Hostel, Peyote ve Arkaoda gibi farklı mekanlar, fanzin* masalarına ev sahipliği yapacağı gibi, fanzin üzerine söyleşiler, film gösterimleri ve konser gibi etkinlikler de İstanbul’daki festivalin programı içerisinde yer alıyor.

Ziyaretçilerin çizgi roman, illüstrasyon, müzik, spor, edebiyat ve sanat fanzinleri gibi farklı türde yayınlarla karşılaşabilecekleri festival, Türkiye’nin en kapsamlı fanzin etkinliği olma iddiasıyla yola çıkıyor.

FanzineIST Festival programı kapsamında Amerikalı çizgi roman eğitmeni Michael Ferrara‘nın çizgi roman fanzinlerinin tarihine yönelik sunumu ve çizgi roman atölyesi dikkat çekici.

İtalyan sanatçı Michela Palermo‘nun ”Kişisel yayıncılık üretiminde tasarım: Fanzinlerden fotoğraf kitabına” sunumu da programın ilgi çekici konu başlıklarından.

Ayrıca Deniz Beşer‘in moderasyonuyla Tolga Güldallı ile “Türkiye’de 90’lı yıllardaki fanzin kültürü üzerine söyleşi”, Sırbistan ve Brezilya’dan fanzin filmleri gösterimlerinin dışında In Hoodies, Young Shaven, Ağaçkakan, Foton Kuşağı, Zemin Kat ve Zoomk-Ru-Tu gibi grupların konserleri de festivale renk katacak.

Bağımsız bir fanzin festivali olan FanzineIST, Heyt be! Fanzin, Banliyö., Mezzazine, Sigara Çakmak Fanzin bileşkesi tarafından koordine ediliyor.

* Fanzin, İngilizce FANatic ve magaZINE kelimelerinin kısaltılmasıyla oluşturulan finansal kaynaklardan ve hiyerarşik yapılardan uzak alternatif bir basılı materyel anlamına geliyor.

Ayrıntılı program bilgisine festivalin aşağıdaki web sitesini tıklayarak ulaşabilirsiniz.

fanzineist.com

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com