Kreatif insanların yaptığı 5 vahim hata

get_it_right1

İstesek de istemesek de biz yaratıcı insanlar da hataya düşeriz. Pek çok markaya emeği geçmiş ünlü reklam yazarı ve kreatif direktör Rick Albano’dan konuyla ilgili altın değerindeki tavsiyelere buyurunuz…

Biz kreatif insanlar hat safhada kırılganızdır esasında. Fikir bulmak için deli gibi kafa yorarız ama bu fikirler işe yaramadığında büyük bir boşluğa düşeriz. Ajans dünyası ise öyle acımasızdır ki, üniversiteden mezun olduktan sonraki ilk iş görüşmemizden, gövdeli ve kalın bir kreatif direktör olana kadar canımıza okur.

Sosyal medya gibi bir nane hayatımıza girdiğinden beri ise, en büyük ve acımasız eleştirmenlerimiz orada oklarını bize doğrultmuş olarak bekleyen nihayi tüketicidir. Bir marka için yarattığınız iş, 40 milyon takipçisi olan sosyal medya ayağında başarısız bulunduysa, vay halinize.

Kreatif bir insanın yine kreatif olarak başarısızlığa uğramaması gibi bir şey zaten mümkün değil. Mutlaka başınıza gelir. Olur yani. Hatta Weiden+Kennedy’in duvarında kocaman yazdığı gibi, “Fail Harder”, yani başarısız olacaksan daha sağlam başarısız olmalısın.

Geçenlerde bir müşteri bana şunu söyledi, ‘eğer ileriye dönük başarısız değilsen (fail forward), işini yapmıyorsun demektir’. Benim çalıştığım yerde mottolarımızdan biri şudur: “Yanlış yap ki, doğru olsun”. Bu da kreatif sürecin bir parçasıdır; ancak yapılan hatalardan öğrenmek ve kazancı yukarı çekmek için çok ince ayarlar gerek.

Aşağıda, bana göre kreatif insanların düştüğü beş vahim hatayı sıraladım. Hepsini kariyerim boyunca en az bir kere yapmışımdır ve de mutlaka yine tekrar edeceğimden adım gibi eminim.

1. Sektöre çok fazla fokuslanmışsın

Tamamıyla sektöre, ajans dünyasına ve ödüllere odaklanmış o kadar çok genç insanla tanışıyorum ki; halbuki reklam yazarlığına odaklanılmalı. Nike veya Apple gibi markaların kampanyalarının türevlerini görüyorum işlerinde. Üstelik onlar kadar iyi değiller. Tam da bu konuya derinlemesine bakan, W+K’den (via RGA) Sanam Petri‘nin The Guardian‘a yazmış olduğu bir makale var. Okuyun.

Tanıdığım en iyi reklamcılar gerçekten “cool” işler yaratmanın peşinde olan gerçek kreatif insanlar olmuştur. İşimiz elbette markalar için çözüm üretmek, sorun gidermek ama bunları yaparken insanlarda birtakım gerçek duyguları (güldürmek, ağlatmak, satın almalarını sağlamak) harekete geçirmek tutku işi ve başarının anahtarı.

2. Kendini çok fazla ciddiye alıyorsun

Kreatif insanlara kendilerini çok fazla ciddiye aldıklarını söylemek çok zor. Onlar kreatifler, yaratıcılık onların yaşam suyu, tamam mı lanet olasıcılar! Mevzuları adam etmenin kaynağı da bu yaşam suyu, onların markası anlaşıldı mı!

Sektörümüz de işte bir kreatifin yaşam suyu ile diğerinin yaşam suyu arasında debelenmek üzerine kurulu. Nasıl, dişleriniz çıkmaya başladı mı? Olabilir ama asıl önemli olan yarattığınız işe karşı rahat ama bir o kadar da eleştirel olabilmeniz. İçinizdeki kreatif çocuğa dönüp bakın, o sadedir, içgüdüseldir ve tutkuludur. Deneysel olmak ve oynamak, her yeni güne gülerek başlamaktır çocuk olmak.

Aslında deadline’a sadık kalmak en kolayı ve günün sonunda hepimiz marketing’i artistik yönümüzle besliyoruz, o zaman durumdan biraz eğlence çıkarmanın hiç mahsuru yok.

3. İş dışında başka bir kreatif uğraşın yok

Hayatında başka şeyler de olmalı. OLMALI! Fotoğrafçı mısın? Aşçı mısın? Bahçıvan mısın? Kendin için bir şeyler yaratmalısın. Eğer yaparsan, mesleğinde, işinde daha başarılı olursun, hatta ilham bulma yetin olumlu yönde etkilenir bundan.

Instagram minik bir eforla düzenli olarak görsel paylaşabileceğin bir yer mesela. Benim için blog yazmak acayip faydalı oldu. İçimdeki kreatif dürtüyü tatmin etti ve gözümü açtı. İlham vermek ve ilham almak açısından müthiş oldu.

İşte benim blog’larımdan bazıları:

www.go1way.tumblr.com

www.rickalbanodrawings.tumblr.com

www.sissyfish.tumblr.com

Evet, büyük bir Tumblr hayranıyım.

4. Hatalarından öğrenemezsin

Daha sıkı hata yapmalısın. Eğer hatalarına eleştirel bakmazsan ve de gelen feedback’ler doğrultusunda kendini geliştirmezsen, o zaman sıkı hata değil, kötü hata yapmış olursun. Ajanslar işini analiz etmesini bilenlere ve hızlıca değişim gösterenlere – özellikle sosyal medyada, ki orada tüketici tepkisine göre hemen durumu düzeltme, ekleme, çıkartma lüksün var- şapka çıkartırlar.

İnatçı kreatifler, başkalarının ne dediklerini umursamazlar ve bildikleri gibi davranmayı sürdürürler. Kreatif kariyerlerini değişime ayak uydurmak  olarak anlayanlar ve eğitimin önemini kavrayanlar bu sektörde uzun kalacak olanlardır. Bu da bizi şuraya götürüyor…

5. Heyyyyyyyy? Dinlemiyorsun!

Kreatif olmak için harika zamanlardayız. Tumblr’dan Pinterest’e, We Heart It’ten Instagram’a kadar, ilham alacak kaynaklar sonsuz. Hiçbir zaman başka kreatiflerle iletişim kurmak, onlarla işleri üzerinde konuşmak, fikir alışverişi yapmak bu kadar kolay olmamıştı. Tüketiciler, yani nihayi hedef kitlemiz açık kitap gibiler. Bunları bilmek ve görmek tamamen senin elinde. Bir tık uzağında/yakınında olan başka kreatiflerin paylaşımlarını, yeni fikirleri duymak/görmek için zaman ayır.

Dinlemek başarı için bir gereklilik. İyi bir fikir veya çok önemli bir feedback her yerden gelebilir. Unutma, planlamacılar bizim arkadaşlarımız, junior kreatifler ise geleceğimiz.

Eleştiri biz sanatçılara/kreatif profesyonellere çok ağır gelebilir ama gelişmek için bir fırsattır. Ayrıca kim kreatif olarak gelişmek istemez ki? Öyle veya böyle, kötü alışanlıklardan uzak dur ve kreatif eğilimlere kulağını ve gözünü açık tut.

via

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2020 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com