Anlatmayı ve dinlemeyi bilenlerin kabilesi yayın hayatına başladı!

11705291_100149280333317_1650984006133027054_n

Türkiye’nin ilk ve tek gerçek insan hikayeleri üzerine kurulu, sesli içerik üreten sitesi, Onbironsekiz.com yayın hayatına başladı.

Podcastler veya diğer adıyla sesli cep yayınları dünya üzerinde oldukça popülerleşen bir mecra. Özellikle hızlı internetin günümüz hayatına yerleşmesi ile birlikte dinleyiciler yayınlara istedikleri zaman ulaşabiliyorlar.

Podcast üretimine yeni bir yön veren Onbironsekiz ekibi, Türkiye’nin dört bir yanından, insanların kendi sesinden, kişisel hikayelerini derliyor, program haline getirip site üzerinden yayınlıyor.

İnsan hayatındaki dönüm noktalarını, dinleye dinleye büyüdüğümüz hikayeleri ve modern hayata dair konuları ele alan Onbironsekiz programlarına site üzerinden 7/24 ulaşılabiliyor.

Haftada bir yayınlanan 25-30 dakikalık programlar telefonda ve bilgisayarda tek bir tıkla dinlenilebiliyor. Bu podcast sitesinin farklı bir diğer yönü ise hikayelerin toplanış şekli; Onbironsekiz bu konuda dünya üzerinde türünün tek örneği.

Hikayesini paylaşmak isteyenler, Facebook’la bağlanıp veya kullanıcı adı ve şifrelerini oluşturup, telefonda ya da bilgisayarda ses kayıtlarını yapıp siteye kolayca yükleyebiliyor.

Gönderilen kayıtlar editörler tarafından değerlendiriliyor ve seçilenler ortak temalarına göre birleştirilip, dış ses ve müzik eklenerek programlaştırılıp dinleyiciye sunuluyor.

Türkiye’de bir ilk olan onbironsekiz.com’un dünya çapındaki muadilleri her hafta milyonlarca kez dinleniliyor. Türkiye’nin değişik şehirlerinden onlarca hikayeyi bir araya getiren Onbironsekiz programları ise Türkiye genelinde dinlenilip paylaşılmaya başlandı bile.

Ayrıca anlatıcılar yaratıcı bir şekilde resmedilip, anlattıkları hikayeler çizgileştirilip, onbironsekiz.com’un internet sitesinden ve sosyal medya hesaplarından yayınlanıyor.

Taksim merkezli bu oluşum hikaye anlatmanın ve paylaşmanın önemine inanmış bir ekipten oluşuyor. Onbironsekiz uzun yıllar Amerikan üniversitelerinde araştırmacı ve akademisyen olarak bulunduktan sonra Türkiye’ye dönen iki ortak, Onur Akmehmet ve Berna Kahraman tarafından kuruldu.

Ortaklar özellikle günümüzde hikaye anlatmanın ve kendini ifade etmenin önemine dikkat çekiyor ve Onbironsekiz’i kurarken, herkesin ama herkesin paylaşmaya değer bir hayatı olduğuna inandıklarını ifade ediyorlar.

Türkiye’de yeni nesil, farklı ve akıllı bir eğlence anlayışının temsilcisi olmayı hedeflediklerini belirten Onur Akmehmet aynı zamanda programların sunumunu da yapıyor.

Onbironsekiz’in bir diğer amacı da birlikte üretmek; birbirimize kulak verip, toplu hafızamızı dinç tutmak.

Programlarda çok çeşitli ve farklı bakış açılarına yer vermek isteyen Onbironsekiz’de herkese yer var. Anlatmayı ve dinlemeyi bilenlerin kabilesi, Onbironsekiz sağlam adımlarla genişlerken, dinleyenlerine esasında hiçbir hikayenin yalnız olmadığını hatırlatıyor.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com