Jin Fikirler video gösterimi ve söyleşi

12710732_930713070316664_641842638514825979_o

Tarlabaşı’ndan genç kadınlar, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık yaratmak üzere seslerini çıkarıyor! Jin Fikirler olarak hazırladıkları videolar 23 Haziran’da Tarlabaşı Toplum Merkezi’nde izleyicilerle buluşuyor.

Tarlabaşı’ndan genç kadınlar, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık yaratmak üzere Genç Ses Projesi kapsamında başlattıkları Jin Fikirler adlı blogda toplumsal cinsiyet eşitliğiyle ilgili hikayelerini paylaşıyor, kendi deneyimleri üzerinden videolar üretiyorlar.

Gençler, Sabancı Vakfı desteği ile Tarlabaşı Toplum Merkezi tarafından yürütülen projenin başında, cinsel sağlık, üreme hakları, toplumsal cinsiyet eşitliği gibi konularda eğitim aldılar, sinema ve sergilere giderek tartışmalarda bulundular.

Jin Fikirler blogunu açarak beden, roller, haklar üzerinden baskın söylemleri sorgulamaya ve kendi hikayelerini paylaşmaya başladılar.

Jinler, proje ortağı MODE İstanbul’un 66 Kolektif üyeleriyle birlikte düzenlediği dijital medya atölyesine katılarak fotoğraf, video teknikleri, yazılı ve görsel-işitsel hikaye anlatımı, kamera/ışık kullanımı ve montaj üzerine eğitimler gördüler.

Atölyede üretilen videoların ilk gösterimi ve yönetmenlerle söyleşi 30 Mayıs günü Cezayir’de Documentarist İstanbul Belgesel Günleri kapsamında gerçekleşti.

İkinci gösterim ve söyleşi Jinler’in katılımıyla 23 Haziran Perşembe günü saat 19:00 itibariyle Tarlabaşı Toplum Merkezi’nde yapılacak.

Jinler’in ele aldığı konuları videolar üzerinden onlarla birlikte derinlemesine tartışmak, fikir alışverişinde bulunmak ve destek vererek toplumsal farkındalık yaratmak üzere herkes Jin Fikirler blogunu takip edebilir ve 23 Haziran’daki buluşmaya katılabilir.

jinfikirler.com

Jin Fikirler Video Gosterimi from Jin Fikirler on Vimeo.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com