Göçmen sanatçılara üretim alanı açan sergi!

13645075_1175184345866881_5039385460443382240_n

Mevsimler, Prince Claus Kültür ve Gelişim Fonu sponsorluğunda, ArtHere işbirliği ile Bant Mag. tarafından düzenlenen, Suriye’den ve Türkiye’den sanatçıları bir araya getiren bir sergi serisi.

2016 yılı boyunca düzenlenecek dört sergiden oluşacak Mevsimler’in ilk sergisi Nisan ayında Hare Sürel ve Imad Habbab’ın işlerine yer vermişti. İkinci sergi Fasıl II ise Türkiye’nin tanınmış illüstratörlerinden Sedat Girgin ile yaklaşık iki senedir Türkiye’de yaşayan Suriyeli sanatçı Toufic Hamidi’yi bir araya getirerek 9 Temmuz Cumartesi günü Bant Mag. Mekân’da açıldı.

Yıl boyunca devam edecek ve toplamda dört sergiden oluşan Mevsimler sergi serisi, Suriye’den ve Türkiye’den sanatçıları bir araya getirmeye devam ediyor.

9 Temmuz Cumartesi günü Bant Mag. Mekân’da açılan Mevsimler: Fasıl II’de Toufic Hamidi’nin farklı baskı ve boyama teknikleri ile ürettiği son dönem işleri ile birlikte Sedat Girgin’in ilk kez izleyici karşısına çıkan illüstrasyonları bir arada yer alıyor.

Seksenin üzerinde kitap ve birçok dergiye yaptığı çizimleri, kişisel sergileri ile tanınan üretken sanatçı Sedat Girgin, farklı çizgi anlayışıyla hayata geçirdiği karakterlerine yer veren, “deliler”e odaklandığı yeni bir seriyle Mevsimler: Fasıl II sergisinde. Delilerin toplum içindeki varlığı, hareketleri Girgin’in çizgisine dahil oluyor.

Halep’te doğup Suriye’de büyüyen, 2012-2014 yılları arasında Suudi Arabistan’da yaşayan ve sanat üretimine devam eden Toufic Hamidi, 2014’ten beri İstanbul’da yaşıyor ve çalışmalarını burada sürdürüyor.

Baskıdan gravüre farklı birçok teknik kullanan, gravür okuyup daha sonra resim konusunda da kendini eğiten Hamidi, Mevsimler – Fasıl II’de son dönemde İstanbul’da kendine has tekniği ile ürettiği işlerini sergiliyor. Resimlerinde soyut hayvan betimlerine yer veren sanatçı hayvanların özellikle vahşilikleri ve duygularını resmetmeyi arzuluyor.

Mevsimler sergi serisi, resim, illüstrasyon, baskı, fotoğraf gibi farklı alanlarda çalışan sanatçıların benzer motivasyonlarını, farklı hikâyelerini ve ortaklaşan dillerini bir arada sunuyor.

Suriye’de süregelen iç savaştan ötürü ülkesini terk ederek Türkiye’ye yerleşen sanatçılarla dayanışarak düzenlenen bu sergi serisi, Türkiye’deki göçmenlerin üretim alanlarını genişletmeye katkıda bulunmayı amaçlıyor.

2004 yılından beri yayın hayatını sürdüren ve dergi ve haber blog’u olmanın yanı sıra düzenlediği etkinliklerle de popüler kültür ve altkültür alanlarında aktif olan Bant Mag., Mevsimler için 2015 yılının başında Kadıköy’de, Suriye’den sanatçılar tarafından, Suriyeli ve Türkiyeli sanatçılar için özgür bir alan yaratma amacıyla kurulan ArtHere ile işbirliği yapıyor.

Mevsimler – Fasıl II (Seasons – Act II), 9 Temmuz – 31 Temmuz tarihlerinde Bant Mag. Mekân’da.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com