Snapchat esas amacını açık mı ediyor?

623451607822924269-snapchat.full

Snapchat artık eski görüntüleri saklamaya karar verdi. “Memories” sayesinde kullanıcılar anılarını biriktirebilecek. Peki bu onun ruhuna ters değil mi? Yoksa esas ruhu şimdi mi ortaya çıkıyor?

Anlayanı da anlamayanı da Snapchat’ten vazgeçemiyor; hiçbir şey yapamıyorsa hakkında atıp tutuyor. Facebook’u sollayan son zamanların gözde uygulaması, spontanlığıyla, insanları oldukları gibi anında göstermesiyle kısa sürede ilgi odağı oldu. Çekilen fotoğraf veya videolara türlü filtreler uygulanabilse de, insanları belirli bir süre içinde olabilecek en doğal halleriyle canlı olarak görmek gerçekten “paha biçilmezdi”.

Peki şimdi ne oldu? Snapchat milyonlarca insanın hayatını etkileyecek o iki kelimeyi telaffuz etti: “Introducing memories”. Ve de Snapchat kurucularının muştuladığı bu iki kelime, Snapchat’in artık eskisi gibi olmayacağının işareti, biricik olma özelliğinin yokedilmesiydi. Büyük saçmalıktı!

Snapchat herkesin bildiği şekliyle, insanların spontan olarak fotoğraf ve video çekip takipçileriyle veya arkadaşlarıyla 24 saat boyunca paylaşabildiği bir uygulamaydı. Sadece 24 saat görülebiliyordu paylaşımlar. Bazıları çektiklerini kaydediyor, başkaları da gördüklerinin ekran görüntüsünü çekebiliyordu, o kadar.

Her sosyal medya aracının kendine göre cazibesi vardı. Instagram, takip ettiklerinizi “feed”inizde gösteriyordu. Twitter söyleyeceklerimizi 140 harfle söylememize izin veriyordu. Facebook, onu cazip kılan özüne dönmüş, insanların eş dostla yazışma, yorumlaşma tarafını öne çıkarıyordu. Snapchat ise “timeline”lardan “algoritim”lerden, “öteki”lerden bağımsız olarak spontanlıkla büyülüyordu. Artık fotoğraflar ve videolar kaybolmayacaktı, öyle mi!!!

Şu an için “Memories” fonksiyonu aktif değil ama App-Store’dan güncellenebiliyor. 30 gün içinde de aktive olacak. Snapchat zaten güncellemeden sonra haber verecek.

Bizce Snapchat ile vedalaşmanın zamanı geldi demektir. Kendi biricik özelliğini ve esprisini kendisi yokeden bir uygulama ne kadar kullanmaya değer sizce? Üzerinde her türlü müdahaleyi yaptıktan sonra, herhangi bir zaman diliminde gönderme özelliği diğer bütün uygulamalarda var sonuçta.

Bu “devrim” niteliğindeki değişikliği anlatan bir de reklam filmi çekmişler, izleyin:

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com