Film Yönetmenleri Derneği Demokrasi Bildirisi yayınladı!

cinema

Film Yönetmenleri Derneği, 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan darbe teşebbüsü nedeniyle bir Demokrasi Bildirisi yayınladı.

Sinema filmi çekmiş yönetmenlerin üye olabildiği, 1984 yılında kurulmuş olan Film Yönetmenleri Derneği’nin (FilmYön) yayınladığı bildirinin özeti şöyle:

“21. yüzyılda artık darbeler dönemini kapattık derken, bir kez daha darbe sesleriyle sarsıldık. Sokağa dökülüp bu çağ dışı ayıbı hep birlikte önledik. Çıkar ve mevki elde etmek amacıyla tek tip cemaat örgütlenmelerinin yıllarca devletin tüm kademelerine nasıl sızıldığını bu kanlı cunta girişimi açığa çıkarmış oldu. Her fikrin, her inanışın, her farklılığın bir arada yaşaması için milli iradenin güncesi olan demokrasiden başka seçeneğimiz olmadığını da yine bu olay bize bir kez daha ispatlamış oldu…

… Bizler, emperyalist işgallere karşı öncesinde tarihte benzeri olmayan İstiklâl Savaşımızı kazanarak dünyaya örnek ve önder olmuş modern Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuş neslin torunlarıyız. Emperyalizmin ve gericiliğin, talan, işgal, tecavüz, sürgün ve katliamlar yaşattığı günümüzde, mazlum dünyaya bir kez daha örnek olabiliriz. Tarih bunu bize bir görev olarak önümüze koymuştur. Bunu mutlaka başarmalıyız. Ülkemizdeki her düşünce, inanç, ırk, dil ve yurttaşı temsil eden kurumları öfkenin tonunu belirlediği tartışmalardan uzaklaşıp demokrasi inşasına katılmaya ve bu çerçevede bildiriler yayınlamaya davet ediyoruz.”

Bildirinin tamamın okumak ve bildirinin altında imzası bulunan yönetmenlerin isimlerini öğrenmek için tıklayın.

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com