İsmet Doğan’a göre bir yerde hepimiz vampiriz

14 Nisan’da Yeşilçam Sineması’nda Alan İstanbul’un yapımcılığında açılan İsmet Doğan’ın “Fragments” isimli enstelasyonu cuma gününe kadar izlenebilir.

İsmet Doğan, popüler kültür ürünlerini, özellikle korku sinemasının en bilindik temalarını dönüştürerek bizim yeniden okumamızı istiyor. Sinematografik atmosfer içinde kurguladığı, kendini başrole koyduğu videoları, sinema afişlerini yeniden boyayarak, dönüştürerek oluşturduğu çalışmaları, aynalar kullanarak çevrenin ve bizim de içine yansıdığımız triptikleri ile bu imgeleri yeniden gözümüzün önüne sürüyor.

Bu dönüştürülmüş tekinsiz imgelerle karşı karşıya kalan izleyiciler kendi arzularını, imgenin kendisi için anlamını ve olayları algılayışlarını sorgulamak zorunda kalıyor.

İsmet Doğan, bu çalışmasında kendini yamyam ve vampir olarak gösteriyor, bu figürlerin bilindik yüzlerini kendi yüzüyle değiştiriyor, onların yerine kendini koyuyor. Doğan, bazen kötü rolde bazen de kurban rölündedir. İmgelerin en bilindik olanı Dracula. Dracula’nın tekinsiz olmasına karşın etkileyici olması nereden gelmektedir? Bu türün günümüzdeki örneği olan ‘Alacakaranlık’ serisinin karakterleri de yeni nesil için benzer bir tekinsizlik ve bununla paralel bir çekiciliğe sahip. Doğan’ın enstalasyonunun bütününe baktığımızda özde söylenmek istenen şeyle paralel bir durumdur bu. Doğan bize hepimizin birer vampir olduğunu, yamyam olduğunu (mu) söylemekte… Peki, bu kötü bir durum mudur? Değil. Bu öncelikle bir durum tespitidir.

Yrd. Doç.Dr. Fatih Balcı

İsmet Doğan’ın “Fragments” isimli enstalasyonu 20 Nisana kadar 14:00 ile 21:00 saatleri arasında gezilebilir.

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com