“Kelebeğin Rüyası” Altın Lale Ulusal Yarışma’da

kelebegin-ruyasi-22-subat-ta-vizyonda-4251961_o

İstanbul Film Festivali’nde  Altın Lale Ulusal Yarışma Ödülü için aralarında “Kelebeğin Rüyası” filminin de yer aldığı, yapımı 2012–2013 sezonunda tamamlanan Türkiye’den filmler yarışacak.

“Ulusal Yarışma” jüri başkanlığını, Türkiye sinemasının usta yönetmenlerinden Tayfun Pirselimoğlu üstlenecek. Altın Lale Ulusal Yarışma Jürisi’nin diğer üyeleri ressam Komet, oyuncu Nihal Yalçın, Montpellier Uluslararası Akdeniz Filmleri Festivali Direktörü Jean-François Bourgeot ve Cine+Club, Classic&Star ve Famiz kanallarının direktörü Bruno Deloye. Jüri festivalde, En İyi Film, En İyi Yönetmen, Jüri Özel Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu ve En İyi Özgün Müzik olmak üzere, toplam 9 dalda ödül verecek.

“Ulusal Yarışma” kategorisinde yer alacak filmler arasından jürinin seçeceği En İyi Film’e 150.000 TL, En İyi Yönetmen’e ise 50.000 TL ödül verilecek. İlk kez 2011 yılında para ödülüyle desteklenen Jüri Özel Ödülü bu yıl da en iyi ikinci filme verilecek. Onat Kutlar anısına verilecek bu ödülü kazanan filmin yapımcısına Efes tarafından 30.000 Amerikan doları takdim edilecek. Festivalde En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu seçilecek isimler 10.000’er TL alacak. 32. İstanbul Film Festivali Altın Lale Ulusal Yarışma’da jüri ayrıca, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu ve En İyi Özgün Müzik dallarında da ödüller verecek.

Altın Lale Ulusal Yarışma’da ödül için bu yıl 10 film jüri karşısına çıkacak. Yarışmadaki 6 film dünya, 2 film ise Türkiye prömiyeri yapacak. “Ulusal Yarışma” bölümünün filmleri şöyle:

- Özür Dilerim / Cemil Ağacıkoğlu

- Yozgat Blues / Mahmut Fazıl Coşkun

- Saroyan Ülkesi / Lusin Dink

- Kelebeğin Rüyası / Yılmaz Erdoğan

- Köksüz / Deniz Akçay Katıksız

- Karnaval / Can Kılcıoğlu

- Hayatboyu / Aslı Özge

- Sen Aydınlatırsın Geceyi / Onur Ünlü

- Soğuk / Uğur Yücel

- Devir / Derviş Zaim

 

About author
Submit your comment

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Please enter your message

Cut Magazine © 2022 All Rights Reserved

2011 | cut-online.com